29 Temmuz 2021 Perşembe 22:51:06

Erken seçimin şartları oluşmadı

Paylaş

 

 

Muhalefet erken seçim istiyor.

Muhalefet istiyor, ama erken seçimin şartları oluştu mu?

Hayat pahalılığı ve diğer siyasi göstergelere bakıp, oluştu diyenler olabilir.

Ama erken seçimin şartları bakalım AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göre oluştu mu?

Bakalım, hükümetin küçük ortağı pozisyonundaki MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli’ye göre oluştu mu?

Bu soruların yanıtı koca bir ‘hayır’…

 

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçim tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş. Bence her şeyi gayet güzel izah etmiş.

Muhalefetin erken seçim iddialarını değerlendiren Yavuz, "Muhalefet hep seçimden sonra erken seçimi seslendirmiş. Hep 'erken seçim yapalım' diye yaygara koparmış. Bu sefer de böyle oluyor değişen bir şey yok. Zaten Türkiye'de her şey değişti; ama muhalefet yapma biçimi hiç değişmedi. Yani bugüne kadar 20 yıldır girilen bütün seçimleri kaybeden bir muhalefet var. Özellikle CHP’yi kastederek söylüyorum. Her seferinde seçimi kaybetmiş Muharrem İnce'nin dediği gibi ‘yenmiş de yenmiş, yenmiş de yenmiş’ ama buna rağmen CHP yine ‘erken seçim’ demiş de demiş, demiş de demiş. Peki erken seçimin şartları var mı Türkiye'de? Yok" demiş.

Yanlış mı?

Seçim kararının Meclis’te 360 milletvekili veya Cumhurbaşkanı tarafından alınabileceğini ama hem Millet İttifakı'nın hem de Cumhur İttifakı'nın bu çoğunluğa sahip olmadığını belirten Yavuz, "Cumhurbaşkanı neden seçim kararı alsın? Böyle bir hakkı var da niye alsın? Zaten şu anki görüntüye göre yine seçim olsa Cumhur İttifakı'nın destekleyeceği aday yani Cumhurbaşkanı'mız Sayın Tayyip Erdoğan yine yürütmenin başı olacak. Anketler bunu gösteriyor. Yani herhangi bir anket var mı böyle yüzde 50'ye yaklaşan; Cumhurbaşkanı'mızdan başka bir adayın ortaya çıktığını biri iddia edebiliyor mu? Edebiliyorsa onu da ortaya koysun. Manzara böyleyken neden biz yeniden bir seçim kargaşasının içerisine Türkiye’yi sokalım? Kaldı ki seçime gidilmesi halinde Sayın Cumhurbaşkanı'mız kendi siyasi hayatını, siyasi ömrünü de bir anlamda azaltmış oluyor. Demek ki nereden bakarsanız bakın Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da seçim kararı alması asla kata muhtemel gözükmüyor" demiş.

Yanlış mı?

 

AK Parti eskiden düzenli olarak anket yaptırıyor ve sonuçlarını açıklıyordu.

Yine düzenli olarak anket yaptırıyor, ama sonuçlarını açıklamıyor.

Çünkü ekonomik ve bazı siyasi nedenlerden ötürü, AK Parti’nin oy kaybettiği ortada.

31 Mart yerel seçimlerinde alınan ağır darbenin üzerine çarşı pazarda uçup giden fiyatlar, vergi artışları, zamlar eklenince iktidar partisinin oyları bariz biçimde elbette geriliyor.

Böyle bir ortamda iktidar partisi erken seçime giderek, kendi ayağına sıkmaz.

Bence seçimler 2023’te, yani vaktinde yapılacaktır. O tarihe kadar ekonomiyi düzeltmek konusunda belirgin bir gayret gösterirse, AK Parti yoluna devam edebilir. Ama durum daha da kötüye giderse, 2023 seçimi, AK Parti’nin son seçimi olur ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yaşamı biter.