26 Eylül 2021 12:36:28

Moto kuryeler denetleniyor mu?

Paylaş

Günümüzde neredeyse her lokantanın hatta küçük marketin bile bugün eve servisi var. Özellikle Koronavirüs’le birlikte elzem bir ihtiyaç haline gelen moto kuryeler hayatımızın içine tamamen girmiş yeni nesil bir alışveriş aracına dönüştü. Ancak bu moto kuryelerin kim oldukları hangi şartlar üzerine işe alındıkları, ehliyetlerinin olup olmadığıyla ilgili soru işaretleri var. Çoğu genç yaşta olan bu çocuklar sokaklarımızda günün neredeyse her saatinde boy gösteriyor.

Ne kadar ihtiyaç haline gelmiş olsa da kural tanımaz bir kısım moto kurye vatandaşı tedirgin ederken çalışma şartlarıyla ilgili ise hiçbir şey bilmiyoruz. Ancak kural tanımaz tavırları yürüyüş yolunu adeta motor yoluna çevirmeleri sebebiyle vatandaşları yoğun şekilde rahatsız ve tedirgin ediyorlar. Daha geçtiğimiz günlerde köpeğimle yürüdüğüm esnada az kalsın ezilme tehlikesi atlattık. Birçoğu kaldırım yaya yolu demeden en kısa yoldan gitmek istediği noktaya varmaya çalışırken azımsanmayacak sayıda kurye kask takmadan araç kullanmaya devam ediyor.

Acil olarak sigortalarının olup olmadığı öğrenilmesi gereken bu iş kolu mensupları bilinçlendirilerek önemli olanın kendi ve toplumun can güvenliği olduğu hatırlatılmalıdır. Kent meydanının ortasından giderek belki siparişleri 5 dakika erken götürebilirler ancak orada bisiklet süren çocuklardan birine çarpmaları durumunda neler kaybedeceklerinden bile bi haber bu iş kolu mensuplarına her türlü ceza uygulanarak gerekli mesaj acilen verilmelidir. Bir can yanmadan