23 Ekim 2021 Cumartesi 09:52:59

CİSSE TAM BİR JOKER GİBİ

Paylaş

CİSSE TAM BİR JOKER GİBİ

Ligde üçüncü haftayı geride bıraktık. Rakibimiz Samsunspor'u sahamızda 1-0 mağlup ettik. Öncelikle yine kadroyla başlayalım. Kalede Korcan ve stoperde Diogo Özçakmak üç maçtır değişilmezimiz oldu. Samsunspor maçında Musa Nizam stoperde görev yaptı. Atila'nın cezası sebebiyle sol bekte oynayan isim bu kez stoperde görev aldı. İki maçta da başarılı bir performans sergiledi. Uzun zamandır beklediğimiz hatta bir ara takımdan ayrılacağı söylentileri olan Semih Karadeniz de sonunda formasına kavuştu. 66 dakika oynadı ama gayet başarılı bir performans ortaya koydu. Sakatlıktan çıktı ama önemli birşeyi olmadığı belirtildi. Son olarak ise tam bir joker olan Cisse bu maçta sol bekte oynadı. İki maçta sağ bekte oynarken bu maçta sol beke geçti. Ayrıca ön libero da oynayabilen Gineli oyuncu sezon boyunca daha birçok farklı mevkiide görev alabilir. Ama hakkını da vermek gerekir görevini fazlasıyla yerine getiriyor.

YILMAZ VE MANDJECK TAMAM, ÜÇÜNCÜ İSİM BELİRSİZ

Orta alana gelecek olursak belirli bir iskelet artık oturdu. Üç maçta da Yılmaz ve Mandjeck ortada görev yaptı. Sol açıkta da Pereira görev yaptı. Aslında kanatta düşünmeden yazacağımız isim Benhur Keser olacak. Sadece ilk maçta sakatlığı sebebiyle forma giyememişti. Gelelim orta alanın diğer ismine üç maçta da henüz net bir isim belirleyemedik. İlk maçta İrfan, ikinci maçta İlyas Kubilay, Samsun maçında ise Mehmet Taş görev yaptı. Mustafa hoca oraya deneme yapmayı sürdürdüğünü düşünüyorum. Kafasındaki oyun planına göre üç ismi de herhalde oturtamadı. Yoksa her takıma farklı taktik uygulamak için farklı üç isim denediğini düşünmüyorum. Ama benim izlediğim kadarıyla üç maçta bu bölgede en iyi görev yapan İlyas Kubilay oldu. Bakalım Mustafa Hoca'nın Milli aradan sonra tercihi nasıl olacak. Forvete çok uzun konuşmaya gerek yok. Şuanda elimizdeki isimlere bakınca en mantıklı tercih Bahattin olarak gözüküyor.

RİSKLİ BİR PLAN UYGULADIK

Samsun maçını ele alacak olursak. Maça Ankaragücü mücadelesi gibi başladık. İlk tehlikeli pozisyonu biz bulduk. İstediğimiz oyunu da 25 dakika kadar da sergiledik. Ancak sonrasında oyunun kontrolü ağırlıklı olarak Samsunspor'a geçti. Daha doğrusu biz topu rakibe vererek oynama planına geçtik. Planın çok riskleri de vardı. Ama neticeye bakacak olursak tutturduk mu evet tutturduk. 45+2. dakikada hızlı bir hücum sonucunda Benhur ile golü bulduk. Aynı zamanda ilk yarının son dakikasında attığımız gol ile devreye önde girmek kendi psikolojimizi olumlu yönde etkilerken, Samsunspor'u da tamamen aksi yönde etkiledi.

BAHATTİN HIZLI HÜCUMLARI AKSATTI

İkinci yarıda ilk 20 dakika yine tutuk başladık. Bu kez kötü olan hızlı hücumlara da çıkamadık. Samsunspor'da az sayıda olsa da net fırsatlar yakaladı, ama şükür ki değerlendiremedi. Sonrasında Mustafa Hoca'nın yerinde hamleleri yani Semih ve Pereira'nın çıkması ve yerlerine ise Tisdell ve İlyas Kubilay'ın girmesi topa hakim olmamızı sağlayamasa da hızlı hücuma çıkma konusunda etkili oldu. Ancak Tisdell'in sağ kanattan yaptığı koşulara top atan olmayınca çoğu hızlı atak boşa çıktı. Özellikle Bahattin'in çoğu pozisyonda top atmaması buna sebep oldu. Artık Samsunspor Başkanı ile kötü ayrılan Bahattin hırsına mı yenik düştü bilemem ama bu tip pozisyonlarda pek farkını göremedik. Ayrıca Ankaragücü maçında mücadeleci Bahattin'in yerine de Samsunspor maçında girdiği ikili pozisyonlarda sürekli yerde kalan bir Bahattin vardı. Artık fiziksel ise verilen bu arayı ona göre geçirmesi gerekiyor.

HERŞEYE RAĞMEN 3 PUAN GÜZEL

Maçın son bölümüne gelecek olursak verimli olmasa da hızlı hücum tehdidimiz işe yaradı. Samsunspor ataklarını savunma önlemi alarak yapınca daha az kişiyle geldi. Pek etkili de olamadı. Son dakikalarda da Samsunspor adeta mağlubiyeti kabullenmiş bir futbol ortaya koydu. Sonuç olarak aldığımız ilk üç puan bize fazlasıyla moral verecek. Sadece bu havayı kaybetmeden mücadelemizi sürdürmeliyiz.

MEVLÜT ÇOK FAYDALI OLUR

Kocaelispor'un forvete transfer yapacağını bilsek de Samsunspor maçı sonrası Mustafa Hoca da bunu dile getirerek artık resmileştirmiş oldu. Son iki gündür de kulislerde Mevlüt Erdinç ismi dolaşıyor. Performansına baktığımızda TFF 1. Lig için gerçekten çok iyi bir transfer olur. Gol sorunumuzu yüksek oranda çözer. Hatta bana kalırsa sezon başında adı bizimle anılan Stancu'dan bile daha iyi bir futbolcu. Ama tabi burada önemli unsurlardan biri maliyeti olacak. Takımın dengesini bozacak bir transfere de ihtiyacımız yok. Nasıl yollardan amatör liglerden geldiğimizi biliyoruz. Gerekirse bir süre daha buralarda duralım ama Süper Lig'de geçecek en fazla 2-3 yıl için sonraki 10 yılımızı yakmayalım.

RUHLARI ŞAD OLSUN

Son olarak da Salı günü yazdığım yazı sebebiyle bir gün gecikmiş olsam da yine buradan 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlarım. Ne mutlu bize ki böyle bir şanlı zaferi yaşadık. Bu şanlı zaferi bizlere yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerinin ruhları şad olsun. İnşallah onların bu zaferlerine ve bizlere bıraktıkları bu güzel ülkemize layık bir nesil olmayı başarabiliriz.