26 Eylül 2021 12:06:53

'HER ZAMAN PAPAZ PİLAV YEMEZ'

Paylaş

'HER ZAMAN PAPAZ PİLAV YEMEZ'

Ülkemizde çok kullanılan herkesin bildiği bir laf vardır. 'Her zaman papaz pilav yemez' bu söz Boluspor maçına Kocaelispor için kullanılması gereken bir söz olduğu kesin. Sebebi de çok açık aslında. Oynadığımız maçlara bakarsanız bilindik bir taktiğimiz var. Topu rakibe ver, üstüne gelsin, hızlı adamlarınla pozisyona gir ve golü at. İşte sezon başından beri bu taktiği uyguluyoruz. Ama taktik çözülünce de elimizde patladı. Aslında bakarsanız "Her zaman papaz pilav yemez" dememiz için bu taktiğin her maçta işe yaraması lazımdı. Ama biraz Ankaragücü, bir de Samsunspor maçında plan tuttu. Ümraniyespor ve Boluspor maçlarında tam olarak elimizde patladı.

MESLEK GEREĞİ İZLEDİM

Aslında Mustafa Hoca da bize yaptığı bir açıklamasında rakiplere karşı bazen farklı taktikler uygulayabiliriz demişti. Ama biz bütün rakiplere aynı taktikle çıktık. Kadro kalitesi bize denk, güçlü yada güçsüz hiç farketmez. Boluspor'dan net bir şekilde kadro kalitemiz daha iyi. Buna rağmen taktiğimiz değişmedi. Hatta rakibimiz golü henüz 2. dakikada atınca üstümüze gelme ihtiyacı duymadı. Bizde gitmeyince yada gidemeyince oyun çok tutuk kaldı. Oyun içinde bile oyun planımızı değiştiremedik ve Kocaelispor açısından tamamen kalitesiz bir futbol ortaya çıkardı. Şahsi fikrimi söylemem gerekirse transfer yasağı varken ve ligleri birer birer düşerken o çocukların mücadelesini izlemek bile keyifliydi. Ama pazar günü oynadığımız maçtan hiç zevk almadım, izlemek istemedim. Meslek gereği izledim desem doğru olur.

FAZLA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Maç öncesi zaten kadroda büyük sürprizler yaşadık. Burada sadece açık bir kapı bırakıyorum, belki haklı bizim bilmediğimiz sebepler vardır. Ama olmadığını varsayarak kadroda kendi düşüncemde yapılan yanlışları söyleyeceğim. Kadronuzda ne kadar kaliteli isimler olduğu farketmez elinizdeki kadroyu sürekli değiştirmek size zarar verir. Zaten sezon başı gereksiz fazlaca bir kadro yenilenmesine gittik. Üstüne bu kadroda da iskelet oluşturamadık. Milli takımdan yeni dönen Cisse ve Tisdell kadroya alınmama sebebi belli ki Milli takımdan dönmeleri ve hazırlıklara geç katılmaları. Ama en azından yedeğe almak ve son yarım saatte faydalanmak gibi bir tercihimizde yok muydu? Hiç almamak bence yanlış karar oldu. Pazar günü Galatasaray'da da Yedlin ve Muslera, Milli takımlarında döner dönmez Trabzon'a geldiler ve 90 dakika oynadılar. Bizde Cisse'nin son maçı ertelendi, oynamadı. Neden kadroya alınmadığı bana normal gelmedi.

KADRO PLANLAMASI KONUSUNDA SINIFI GEÇEMEDİK

Geçen köşe yazımda orta saha üstünde çok durmuştum. Bu sefer de savunma üstünde duralım. Özellikle de savunmanın ortasından bahsedelim. Savunma planımızda şöyle bir durum var. Atila sol bekin sahibi oldu. Sağ bekte ise Cisse vardı ama zorunluluk ve Milli takımdan dönmesi sebebiyle Semih orada görev yaptı. Aslında Semih gayet başarılı bir grafik ortaya koydu. Stoperlere gelince  İlk maçta Diogo-Mehmet, Sonra yine Diogo-Mehmet, Üçüncü maçta Diogo-Musa, son maçta ise Musa-Mehmet ikilisi görev yaptı. Üç ismi sürekli farklı ikili kombinasyonlarla denedik. Şimdi bu denemeler içerisinde Mevlüt Çelik ve Alpay yer almadı. Asıl mevki orta saha olan Mehmet Taş'ı oynattık. Hadi Mehmet, Giresunspor'da çok stoper oynadı dersek de o zaman neden bu kadar çok stoper transfer ettik. Mevlüt Çelik ve Alpay'ın yerine bir de Taha Batuhan eklenecek. Sezonun ikinci yarısı Hasan Hatipoğlu'da gelecek. Aslında resmen kadroyu stopere boğduk. Yani Boluspor maçında kulübeye bakınca stoper olarak alınan Diogo ve Mevlüt, kadroya alınmayan Alpay var. Yani Mehmet'i stoper oynatacaksak neden diğer isimleri aldık. Para harcamak için mi yada kadroyu gereksiz zenginleştirdik mi? Sezon başı yapılan transferler ve ilk dört haftada yapılan kadro planlaması tamamen hayal kırıklığı yaşatıyor.

HER ZAMAN TOP RAKİBE VERİLMEZ

En çok merak ettiğimde bakalım Boluspor maçından beri sadece 4 gün geçecek sonra bir maçımız daha var. Neler değişecek, takım sahada nasıl bir oyun ortaya koyacak. Gerçekten çok merak ediyorum. Evet Samsunspor, Manisa FK ve Eyüpspor'a kıyasladığımızda daha güçsüz bir kadromuz olabilir. Onları doğru oyunla yani topu rakibe vererek mağlup edebiliriz. Ama diğer takımlara karşı da topu verirsek, pasif bir oyun ortaya koyarsak bu çok da kabullenilmez bir oyun olur. Bizim hele ki TFF 1. Lig'de böyle bir oyunu kabul etmemiz olası değil. Belki çıkamayız ama en azından sahadaki Kocaelispor'u keyifle izleriz. Şuandaki görüntümüz net bir şekilde Süper Lig'de düşmemeye oynayan bir takım gibiyiz ve acı olan tarafı da bunu TFF 1. Lig'de yapıyoruz.