26 Eylül 2021 13:25:39

Türkiye’de emekli olamamak

Paylaş

Ülkemizde en kutsal olarak görülen el üstünde tutulması gerektiği vurgulanan daima hürmet gösterilmesi gereken insanlar olarak bilinen yaşlı insanlara yaşamaları için verilen maaş yani emekli maaşı ücretleri kadar büyük bir saygısızlık var mı?

Bugün ülkede en düşük memur emekli maaşı 3 bin 276 TL, 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 624 TL, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 912 TL, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı bin 802 TL’dir.

Bunlar arasında tarım sektörü var ki hali içer acısı. Bir çiftçi emekli olduğunda asgari ücretin 3’te ikisini anca alabiliyor. Hal bu olurken bu ülkede tarımın gelişmesi nasıl beklenir. Asgari ücretle garsonluk yapmanın üretmekten daha fazla ileri yaşlarda getirdiği düzende kim buğday arpa ekecek.

SGK emeklileri ise hep asgari ücrete yakın ama asla o kadar değil. Neredeyse tüm meslek kollarında emekli ama çalışıyor dediğimiz bireyler mevcut. Ortalama 40  sene çalışıp emekli olduğunuzda bile yine çalışmak zorunda olduğunuz ve asla emekli olamadığınız ya da emekli yaşayamadığınız bir sistemde neden bir şeyler üretmek bir farklılık yaratmak istesin insanlar.

Devlette rutin görevi bulunan örneğin bir veznedar sadece memur olduğu için bir mühendisten ya da mimardan daha yüksek emekli maaşı alıyor. Düzen tam olarak devlete sırtını yasla salla başı al maaşı olmuşken neden üretsin insanlar. Sistem baştan bozuk kurulmuş hatta bir sistem değil bu memlekette düzen bir kurulmuş.