23 Ekim 2021 Cumartesi 10:08:20

Tarım ilacı bir çocuğu öldürdü

Paylaş

Bundan 2 yıl önce Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde nar yedikten sonra zehirlenerek yaşamını yitiren 4 yaşındaki Saliha Çakır ‘ın adli tıp raporu sonuçlandı. Raporun sonucunda tarım ilacı sebebiyle zehirlenerek hayatını kaybettiği kesinleşti

Minik Saliha’nın babası Üzeyir Çakır” Kimyasal ilaçtan olduğu kesinleşti. Bu nardan hepimiz zehirlendik. Kızım küçük olduğu için bünyesi kaldırmadı” dedi.

Tarım İlacı nedir? Tarım ilacı; Tarımsal üretim sırasında verimin düşmesini engellemek amacıyla zararlı böcek ve yabani otlarla mücadele etmek için kullanılır.

Ancak tarım ilaçları doğal hayata ve çevreye zarar verebiliyor. İlaçlar sıkılsa bile köke kadar inebilir. Bilinçsiz kullanımda ise meyve ve sebzeleri yıkasak dahi çıkmayabiliyor.

Yanlış kullanımda ise tüketici de sinir sistemi, hormonal denge, solunum sistemi, ve sindirim sisteminde bozukluklara sebep oluyor. Tarım ilacında kullanılan maddelerin bazıları vücutta birikerek kanserojen etkiye sebep olabiliyor.

Çocukluk çağı kanserlerinin ortaya çıkmasında tarım ilaçlarının büyük bir katkısı oluyor. Kimyasal kalıntılar yetişkinlere oranla çocuklarda daha büyük bir etkiye sebep oluyor. Çünkü vücut kütleleri daha düşük.

Bu sorunu çözümü için sürdürülebilir ve çevre dostu tarım uygulamaları, tarım ilaçlarının etkileri ve doğru kullanımı için çiftçilere eğitim, denetimlerin sıklaştırılması, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve ürün yapılan işletmelere öncelik verilmesi ile zarar azaltılabilir.