23 Ekim 2021 Cumartesi 11:08:24

Olmasaydın ne yer ne içerdik

Paylaş

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kuruldu. Milyonlarca takipçiye ulaşan Facebook sonrasında WhatsApp ve Instagram ile 4 büyük sosyal medya iletişim aracının üçüne sahip oldu.

2020 yılının verilerine göre ise Facebook yaklaşık 2 buçuk milyar, WhatsApp 1 milyar altı yüz milyon iken Instagram’ın 1 milyar kullanıcısı bulunmakta.

İlk çıkış gününden bu yana ticarileşmede neredeyse çığır açan Mark Zuckerberg sosyal medya ve iletişim aracı olarak piyasaya çıkardığı tüm platformlarını reklam ve reklam enformasyonunda kullandı.

Daha çok orta yaş ve yaşlı kesimin kullandığı Facebook’a bağımlı hale getirdiği diğer 2 uygulaması ile keskin bir üçgen oluşturarak nerdeyse internet erişimi olan herkesin kaçınılmaz durağı haline getirdiği Facebook dün çöktü. 

Akşam 6 sularında başlayan kesinti ancak gece 2 sularında son buldu. 8 saatlik kesinti de dün akşam bir çok kafe erken kapatırken eğlence mekanları ise geceyi yarı dolulukla bile geçirmedi.

Peki neden böyle oldu?

Çünkü amaç kahve içmek değil, amaç güzel müzik dinlemek, eğlenmek vb. şekilde vakit geçirmek değil. Asıl amaç göstermek eğer gösteremiyorsan neden kafeye gidip muhtemelen üstüne kalp çizilmiş latteyi içesin ki. Eğer gösteremiyorsan yaşama.

Kesinti saatlerinde adeta bilgi kirliği ve kaosun hakim olduğu Twitter’da bir saldırı sonucu Facebook’un tamamen silindiğini yazmışlardı. Gerçekten silinse ne olurdu ne yer ne içerdik biz kime gösterirdik. Elbet bir gün o da olur görürüz

Yorumlar
  • Şuayip Polat

    Milleti telefonkolik yaptılar üye olmamak lazım