CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması”na dair her şey

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı” için televizyonun karşısına geçip iki saat boyunca programı takip etmiştim. Bu iki saatin tamamında Erdoğan konuşmuştu.

Önceki gün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” için televizyonun karşısına geçtim. Dört saatlik programın her dakikasını takip ettim. Bu dört saatin yalnızca 40 dakikasında Kılıçdaroğlu konuştu. Geriye kalan bölümde, CHP’ nin iki ekonomi kurmayı ile birlikte dünyanın ekonomi alanında en üst liginde yer alan ve Kılıçdaroğlu’nun danışmanı pozisyonuna getirilen bilim insanları konuştu.

Her iki programı bir cümle ile kıyaslayayım mı?

Erdoğan’ınkinde “soyut bir Türkiye yaklaşımı”, Kılıçdaroğlu’nunkinde ise “somut bir Türkiye yaklaşımı” vardı. Birinde “Ne yapacağız?” sorusunun yanıtı aranıyordu; diğerinde “Nasıl yapacağız?” sorusunun yanıtı çok netti.

Ben, bu dört saatin sonunda, dolu dolu bir ekonomi programı izlediğim fikrine katıldım.

Bu sebeple evet, Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyorum.

 

ÇÜNKÜ BATININ

BİR PARÇASIYIZ

Bilen bilir! Bendeniz, Türkiye’deki önemli siyasi hadiselerin ardından hemen Twitter’a girip toplumun nabzını tutmaya çalışırım.

- Övgüler neler?

- Eleştiriler neler?

- Hangi noktalar ön plana çıkmış?

Twitter sayesinde bu sorularımın yanıtını belirli ölçüde alırım.

Örneğin, belirli bir kitlenin takıldığı mesele şuydu: “Neden Amerikan soslu akademisyenler…”

Tuhaf!
Biri Merkel’e ekonomi alanında başdanışmanlık yapmış Jeremy Rifkin… Nitekim Almanya’nın onun danışmanı olduğu dönemde çok büyük üretim hamleleri gerçekleştirdiği bir gerçek…

Diğeri Prof. Dr. Refet Gürkaynak… Gürkaynak, MIT’de ders verdi Uluslararası Para Fonu ve TCMB'ye danışmanlık yaptı.

Diğeri, Prof. Dr. Hakan Kara… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti…

Diğeri, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit… Akçiğit, IMF, OECD, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Danimarka Bilim ve Eğitim Bakanlığı'na danışmanlık hizmetleri verdi.

Bir başkası, Prof. Dr. Daron Acemoğlu… Acemoğlu, yaşayan en önemli 10 ekonomist arasında gösteriliyor.

Bu kadronun bir araya gelmesini eleştirmek, Paris Saint-Germain’in başkanı Nasır el-Halifi’ye “Bizimkiler varken neden Neymar’ı, Messi’yi, Mbappe’yi bir araya getirdin?” diye sorup eleştirmek kadar tuhaf!

Çünkü futbol nasıl enternasyonal bir işse, ekonomi de öyle…

Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yüksek lisansını ABD’de yaptı. AK Parti ekonomiyi Ali Babacan gibi, Mehmet Şimşek gibi yurt dışı (batı) eğitimleri olan isimlere emanet etti.

Dahası… Bugün Türkiye’deki güçlü üniversitelerde iktisat okuyanların hocalarına eğitim verenler kim?

***

Biz Türkler güçlü bir ekonomi için bence şu soruyu sormalıyız

- Biz, ekonomik olarak nerenin bir parçasıyız?

Yanıtı beli:

- Batının…

AB ile ilişkilerimiz…

ABD ile müttefikliğimiz…

NATO üyeliğimiz…

İhracat rakamlarına bakın, ithalata bakın… Tarihimize bakın…

Eğer biz batı ile birlikte isek, batıda ekonominin zirvesine ulaşmış isimlerin fikirlerini almaktan daha doğal bir şey var mı?

***

Programı izleyip Twitter’ı takip ederken kendi kendime şu soruyu sormadan edemedim:

- Türkiye, bu bilim insanları ile çalışırken batının iç işlerimize müdahale etmemesini sağlayabilir mi?

Yanıtım açıktı:

- Elbette…

 

ÇEVRECİ ÜRETİM DÜNYADA

ARTIK BİRİNCİ GÜNDEM

Önceki günkü toplantıda, Jeremy Rifkin’in uzun uzun iklim değişikliği, karbon salınımı, yeşil ekonomi gibi konulardan bahsetmesini “garipseyen” ve hatta “küçümseyen” kimseler de oldu.

Dediler ki:

“Halk bundan ne anlar?”

Oysaki, Erdoğan da “Türkiye Yüzyılı” programında bu konulara değindi.

Dahası, Rifkin’in bahsettikleri dünyanın birinci gündemi…

Üç-bey yıl sonra başta karbon salınımı olmak üzere çevre açısından gerekli şartları yerine getirmemiş ülkeler Avrupa’ya ihracat yaparken “karbon vergisi” ile baş başa kalacak…

Durum bu iken “Ey Rifkin! Halk ne anlar karbondan?” diye soran koca koca adamlar vardı.

Örneğin Cem Toker’in şu tvitine bakın:

“Tüm Türkiye, Trakya, Anadolu, kentli, köylü, yandaş, muhalif, Jeremy Rifkin’in ‘buhar motoru, ekosistem, gezegenler’ terimlerini içeren heyecan dolu, seçmeni çok ilgilendiren müthiş konuşmasına odaklandı.

Siyasette tüm dengeler değişiyor.”

 

SOSYAL DEMOKRAT

BİR EKONOMİ VİZYONU

Twitter’dan devam edelim…

Bu buluşmanın ardından CHP’nin siyasal olarak “katıksız bir liberal” noktaya geldiğini ifade edenler de oldu.

Bence doğrusu şu:

CHP, ekonomik olarak sosyal demokrat bir program çizdi.

- Türklerin ucuz işçi olmaması için yapılması gerekenler…

- Büyümenin adaletli paylaşılması için atılması gereken adımlar…

- Aparman görevlilerin kağıt toplayıcılarına kadar, tüm ezilen sınıfların refaha kavuşması için hayata geçmesi elzem olan şartlar…

Bu ve onlarca başlıkla ilgili somut öneriler bu toplantıda sunuldu.

Nitekim CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin vurucu konuşmasının içeriğini ağırlıklı olarak “yoksul sınıflar” oluşturuyordu.

 

BU İSİMLERİ BİR ARAYA

GETİRMEK LİDERLİK GEREKTİRİR

Öte yandan Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin “liyakat” olduğu açık…

Bu liyakatsizlik nedeniyle fakirleşiyoruz.

Bu liyakatsizlik nedeniyle halk ümitsiz…

Bu ülkede herkes her işi yaparken, o işi yapma gerekçesinin “eğitim-bilgi-birikim” değil, siyasal kimlik ya da birilerine yakınlık olduğu açık…

Peki, CHP…

Bu buluşmada “Bu ülke işi bilenlerle yönetilecek” mesajının verilmesi bence en değerli olan başlıklardan biri…

Nitekim Kılıçdaroğlu tarafından düzenlenen buluşmada en az konuşanın Kılıçdaroğlu olması da bu “liyakat” meselesindeki CHP’nin fikrini ortaya koyuyor.

***

Son olarak Kılıçdaroğlu’na geleyim…

Liderliği eleştirilebilir…

Geçmiş seçimlerdeki hataları sorgulanabilir…

Fakat:

Rifkin’i, Kara’yı, Akçiğit, Gürkaynak’ı, Acemoğlu’nu bir araya getirmek gerçek bir liderlik işi…

Eğer onlar “Kılıçdaroğlu’nun danışmanıyız” diyorsa, Kılıçdaroğlu’nu düşündüğümüzden daha fazla ciddiye almamız gerekir.

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Soysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Reçber - Mevlüt bey sizce dünkü konuşmacılar ekonomi için bilinmeyen yeni ne söyledi.Bu adamların konuştukları yeni olmasa da değerlimidir evet değerlidir.Ancak bu tür toplantılar partilerin mutfağında mutfak çalışması olarak yapılır daha sonra genel başkana toplumun anlayacağı bir metin hazırlanır genel başkan da bu metni okunur.Bu tabi ve doğal olandır genel başkanlar kendi alanları ile ilgili meselede etrafındaki kadrolar tarafından güncellenmelidir.Mesel doğruyu bilmek değil memlekette doğruyu bilme konusunda kimsenin eksiği yok mesele doğruyu uygulayabileceğiniz nitelikli kadrolarda peki bu kadrolar CHP de ne kadar var veya CHP siyasi kadrosunu nasıl oluşturuyor.Her fırsatta söylediği ileri demokrasiyi partisinde ne kadar uyguluyor.mesele CHP de genelbaşkan olmak için istenen delege sayısı ne kadar demokratik üstelik bu delege yapısında veya il ve ilçe başkanlığı seçimlerinde Milletvekili tercihlerinde Demıkrasi anlayışı orta da olan CHP insanlara demokrasi nasihat etmeye çalışınca inandırıcı olmuyor.Bu yüzden toplumda karşılık bulmuyor bu sorununda diğer partileri parlatarak aşmaya çalışıyor.Bu ekonomistlerin çok büyük adamlar olduğu CHP tarafından yeni mi fark edilmiştir.

LİYAKAT meselesine gelince eğer liyakat gerçekten Akpartiyi suçlamanın dışında bir kavramsa bilmem kaç seçim kaybetmiş birinin tek liyakatlı benim CHP de genel başkan ben olacağım Cumhurbaşkanı adayı ben olacağım diye ısrar etmesi liyakatı nasıl anladıklarının iyi bir örneği bunların hepsi popülist söylem toplumda karşılığı da yok CHP değişim söylemleri konusunda iyi ama uygulama konusunda yetersiz

Bu yabancı başdanışman konusu bana ilginç bir şekilde kemal SUNAL filiminde dara düşen mafyanın çözümü TARZAN RIFKI da bulmasını anımsattı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 09:14


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi

Anket AK Parti’de hangi isim il Başkanı olmalı?
Tüm anketler