102 parkurumuzla gözdeyiz

Siz de benim gibi doğa sporları tutkunu musunuz?

Öyleyse bu yazı size gelsin…

Bu şehirde yaşayıp da bu şehri sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama ben bu kente aşığım.

Yeşil-Mavi karışımının bir arada olduğu bu kent bana huzur veriyor.

Uzaktan bakıldığında sanayi kenti gibi görünen, gri gibi görünen bu şehrin o kadar çok güzelliği var ki…

Bilmeyenler için biraz ayrıntıya gireyim.

Kocaeli, iki ayrı denize (Karadeniz ve Marmara) ve bir göle (Sapanca) kıyısı bulunan bir coğrafya üzerine kurulu.

Güneyi boydan boya saran Samanlı Dağları silsilesi ile çevrili. Yazın kıyılarında deniz (Kuzeyden 66.75 km uzunluğundaki Karadeniz sahili, 136.3 km'lik Marmara kıyıları) kışın Kartepe'de kayak keyfi yapmak mümkün.

Kent, bilinen üç bin yıllık tarihi ile dünyanın önemli yolları arasında…

Antik Çağ’da, Nicomedia ismi ile anılan şehir, yine aynı çağda Bithynia Uygarlığı içinde yer almıştır. Geçmişin Nicomedia'sı, Bithynia ve Doğu Roma İmparatorluğu’na iki yüzyıl başkentlik yapmış ve o dönemin en büyük dört şehirlerinden (İskenderiye, Antakya, Roma) biri olarak anılmış.

Kocaeli, coğrafi özellikleri sebebiyle pek çok doğa sporları etkinliklerini gerçekleştirebilecek imkana sahip.

Gebze Ballıkayalar'da kaya tırmanışı, Sapanca Gölü'nde kano ve su kayağı, İzmit Körfezi'nde yelken, Samanlı Dağları'nda dağ bisikleti ve ilin tamamında doğa yürüyüşü etkinlikleri yapabilirsiniz.

Yani müthiş bir coğrafyaya ve güzelliğe sahibiz.

Ve bu güzel şehirde benim gibi dağ ve doğa sporları tutkunları için toplamda bin kilometrelik 102 parkur bulunuyor.

Sanırım bu kadar çok ve doğal parkura sahip başka bir şehir yoktur.

Hemen hemen her hafta bir aksilik olmadıkça profesyonel bir ekiple beraber 10-15 kilometrelik bir parkurda yürürüm.

Tabi bu yürüyüşler kent merkezinde ki yürüyüşlere benzemez.

Giydiğimiz kıyafetten ayakkabılara ve ekipmanlarımıza kadar tedarikli bir şekilde doğaya çıkıyoruz.

Çünkü her an ne ile karşılaşacağımız belli olmuyor.

Kent merkezinde hava güneşliyken ormanlık alanda yağmur yağabiliyor.

Veya herkes kızgın sıcaklarla boğuşurken biz belimize kadar buz gibi bir akarsuyun içinden yürüyüp bir gölette yüzüyoruz…

Kente kar hafifçe atıştırırken biz yaklaşık 2 metrelik kar üzerinde yine özel ekipmanlarımızla yürümek için efor harcıyoruz…

Bazen yabani hayvanlarla karşılaşabiliyoruz ve bu durum beni ziyadesiyle mutlu ediyor.

Çünkü hayvanların tek derdi karınlarını doyurmak ve insanların kendilerine zarar vermemesi…

Bazen de izlerinden hangi hayvanın yolumuzun üzerinden geçtiğini anlayabiliyoruz.

Yani doğada bir gününüzü geçirirken kentin gereksiz gerginliğinden ve koşuşturmasoından uzakta, sadece yere düşmeden, uçurumdan yuvarlanmadan, kayaya çarpmadan, ayağınızı burkmadan günü tamamlayayım derken farkında olmadan mis gibi enerhjiyle yüklenmiş oluyorsunuz.

***

Ve özellikle de İstanbul’dan akın akın doğa sporcuları bizim kentimize geliyor…

Bugün Başiskele’nin parkurlarıyla başlayalım.

Başiskele’de toplam 20 parkur var ve bu parkurların toplamı 226 kilometre.

Başiskele Aytepe-Beşkayalar Yuvacık Barajı; Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde belki de en bilineni Aytepe parkurudur. Sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyebileceği bir parkur olmasının yanında, coğrafyanın çekiciliği tercih sebeplerinin başında geliyor.

Aytepe-Bıçkıdere Soğukdere-Aytepe; Sağlıklı her insanın hiç zorlanmayacağı bir parkur. Bu parkurda, Soğukdere Vadisi'nin başlangıcını kuş bakışı görebilmek olası. Vadiye doğru bakış yönünde sol tarafta bulunan kayalık Şahin Tepesi, karşısında bulunan kayalık Rasim'in Kayası olarak biliniyor... Parkur boyunca birkaç yerde temiz su kaynağı bulunuyor. Ama her şeye karşın tüm yürüyüşlerde su bulundurmak gerekli.

Parkurun bir kısmı kanyon içerisinden geçtiğini de hatırlatayım.

Camidüzü Yuvacık Barajı; Bu parkur Yuvacık Barajı'nın etrafında bulunan ana karayolunun hemen karşısında bulunan trafiğe kapalı toprak araç yolundan oluşuyor. Parkur içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından dinlenme alanları oluşturulmuş, spor yapmak için çeşitli spor aletler konmuş bir alan. Kış dönemi hariç her dönem ideal bir parkur. Hem yürümek, hem piknik yapmak için baraj manzaralı bir parkur olduğunu da ekleyeyim.

Aytepe -Değirmendüzü Yuvacık Barajı; Görsel açıdan mükemmel ve herkesin rahat yürüyebileceği bir coğrafyaya sahip olan bu parkurun büyük bölümü inişlerden oluşuyor. Bu yüzden özellikle yürüyüş boyunca baton kullanılmasında yarar var. Parkur dört mevsim yürünebilse de en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir.

Değirmendüzü - Aytepe Değirmendüzü; Görsel açıdan mükemmel ve herkesin rahat yürüyebileceği bir coğrafyaya sahip olan bu parkurun sadece bir bölümü iniş. Diğer bölümler orman içi toprak yoldan oluşuyor. Bu parkur dört mevsim yürünebilse de en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir.

Hamzadağı; Hamzadağı, Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde en güzel manzaraya sahip parkurlardandır. Bölge coğrafyasını oluşturan tüm etkenler buradan görülebilir. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı görebilmenin yanında, Sapanca Gölü'nü ve Kartepe'ye doğru yükselen ormanları sanki ‘bir adım ötede’ duygusunu hissettiren bir yer. Parkur, orman içi toprak araç yolundan oluşuyor.

Kayaüstü Yaylası; Kayaüstü Yaylası'nın manzara güzelliğini kelimelerle ifade etmek zor. Yaylanın hemen ucundan, yaylaya adını veren kayalıklar üzerinden ayaklarınız altında uzanan manzara görüldüğünde ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

Kazandere; Kazandere'nin bazı kısımlarını suda yüzmeden ve küçükte olsa şelalelerinden suya atlamadan ve tabi ki ıslanmadan geçmek çok zor. Bu geçit vermez yerlerin bulunduğu alanlarda kanyondan sapılarak ara geçişler oluşturduk. Bu inişli ve çıkışlı coğrafyası gereği kısa olmasına karşın keyifli bir parkur. Kanyon yürüyüşleri her zaman zor ve dikkat gerektiren etkinliklerdendir. Bu tür yürüyüşlerde koruyucu malzemeler ve güvenlik sağlanmadan kanyonlara girilmemesi gerektiğini de hatırlatayım.

Kungul Dağı; Bu parkur, Samanlı Dağları'nın doruklarından biri olan Kungul Dağı'ndan, vadiye doğru yoğun ve devasa gürgen ağaçları arasından uzun inişlerden oluşuyor. Kungul Dağı’nın (1.259 m) doruğuna yakın noktalarında bulunan meralar dikkat çekici özellik taşıyor.

Yerlerde yoğun eğrelti otu, göklere doğru yükselen devasa gürgen ağaçları ile gerçekten keyişi bir parkur. Haziran ve temmuz aylarında dağ çileklerini, eylül gibi de böğürtlen toplamayı ihmal etmeyin.

***

Aytepe Menekşe Yaylası; Bir saatlik dik çıkışı göze alan sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyebileceği nitelikte. Geleneksel Doğu Karadeniz yayla yaşamına ait izleri hala barındıran Menekşe Yaylası, ismini bahar aylarında bölgeyi süsleyen menekşe çiçeğinden alıyor. Yaylanın hemen kuzeyinde bulunan Bayraktepe’nin yüksekliği 1.073 metre.

Sıcakdere Yuvacık Barajı; Sıcakdere Kanyonu, Kocaeli'deki doğal yürüyüş parkurları içerisinde geçilmesi zor olan parkurlardan biridir. Kanyonun su kaynağı Bursa il sınırından çıkıyor. Sağlıklı, dayanıklı ve deneyimli insanlara tavsiye edebileceğimiz bir parkur. Bazı yerlerinde gökyüzünün bile görünmediği, üşümeden ve ıslanmadan dönülemeyecek bir alan. Bunun yanında ilginç şelale ve gizli gölleri barındırıyor.

Soğukdere Yuvacık Barajı; Soğukdere Kanyonu, Kocaeli'deki doğal yürüyüş parkurları içerisinde geçilmesi en zor olan parkurlardan biri. Kanyonun su kaynağı Sakarya il sınırlarından çıkıyor. Sağlıklı, dayanıklı ve deneyimli insanlara tavsiye edilen bir parkur. Bazı yerlerinde gökyüzünün bile görünmediği, üşümeden ve ıslanmadan dönülemeyecek bir alan…

Soğuksu Bahçecik; Bahçecik bölgesi, Kocaeli'nin en güzel yerleşim alanı. Bölgenin bulunduğu alan pek çok tarihsel dönemlerde iskan edilmiş olması coğrafi konumunun eşsiz oluşundan kaynaklanmakta. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı seyreden bu tarihi bölgenin sırtlarında bulunan parkur, pek çok insanın çok rahatlıkla yürüyebileceği uzunluk ve uygunlukta…

Simon’un Sırtı; Başiskele’ye bağlı Yuvacık bölgesi ile Bahçecik bölgesi arasında yükselen bölge, yöre halkı tarafından Simon'un Sırtı olarak adlandırılıyor. Kocaeli'de doğal yürüyüş parkurları içerisinde en güzel manzaraya sahip parkurlardandır. Bölge coğrafyasını oluşturan tüm etkenler buradan görülebilir. İzmit Körfezi'ni kuş bakışı görebilmenin yanında, Sapanca Gölü ve Kartepe manzaraları görülebilir.

Aytepe İnönü Yaylası; Samanlı Dağları’nın tam sırt bölgesinden, orman içi toprak araç yolundan oluşan bu parkur, rahat yürünebilir yapısı ile kısa zamanda yürüyüşçüler için vazgeçilmez olacaktır.

Kazandere İnönü Yaylası; Bazı bölümleri; Samanlı Dağları’nın sırt bölgesinden geçen, bazı bölümlerinde dik çıkışları olan orman içinden geçen uzun bir parkur.

Karapınar İnönü Yaylası; Karapınar’dan Samanlı Dağları silsilesinin sırtlarına, oradan da İnönü Yaylası’na orman içinden, devasa gürgen ağaçlarının altından ulaşan bir parkur.

Tepecik İnönü Yaylası; Orman içi toprak araç yolundan oluşan bu parkur, kolay yürünebilir yapısı ile ilgi çekici.

Tepecik Kazandere; Devasa gürgen ve komar ağaçları eşliğinde, sonsuz Kayaüstü Yaylası manzarası ile akıllarda kalacak uzun bir parkur.

Bahçecik Yuvacık Barajı; Beşkayalar manzarasının en güzel göründüğü bu parkur, vahşi doğası ile ilgi çekici.

Haftaya Kartepe ilçesinin parkurlarıyla devam edeceğim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Uğur Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler