Tevhid ve ifraz nedir?

Bu yazımda sık kullanılan emlak terimlerinden olan tevhid ve ifrazı basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İfraz Nedir?

Tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir taşınmazın imar planlarına uygun olarak düzenlenen haritalara göre birden çok parçaya ayrılarak tapu kütüğüne ayrı ayrı tescil edilmesi işlemine ifraz denir. Zaten ifrazın sözlük anlamı da ayırmak demektir.

İfraz İşlemi Kaç Çeşittir?

İfraz işlemleri Rızai İfraz, Cebri İfraz ve Mahkeme Kararı ile İfraz olmak üzere 3’e ayrılır.

Rızai İfraz: Arazi sahibinin kendi isteği ile araziyi ayırma isteğidir. Ayırma işlemi yapılacak arsanın tüm paydaşlarının istenilen belgeler ile idarelere başvurmaları yolu ile gerçekleşir.

Mahkeme Kararı ile İfraz: Söz konusu taşınmaz birden fazla kimseye ait ise herhangi bir hak sahibi ifraz işlemi isteyebilir. Mahkeme kararı ile bu ifraz işlemi yapılır.

Cebri İfraz: Binalı ya da binasız arsalarda hak sahiplerinin kararı aranmaksızın yol fazlaları, kamuya ya da belediyelere ait yerlerle birleştirilmeleri demektir.

Tevhid Nedir?

Tevhid; iki veya daha fazla sayıda parseli tek bir parsel halinde birleştirme demektir.

Tevhid, ifraz işleminin aksine birbirine bitişik olan birden fazla arsanın birleştirilmesi işlemine denir. Mülk sahibi eğer birbiriyle sınırı olan arsaların tümüne veya sınırı kesinleşmiş birkaç arsaya sahipse bu arsaları birleştirerek tek bir arsa altında tapulandırabilir.

Tapuların birleştirilmesi işlemi, aynı kişiye ait birden fazla taşınmaz mal için yapılabileceği gibi, farklı kimselere ait taşınmaz mallar için de yapılabilir.

Tevhid veya İfraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tevhid ve ifraz, imar planlarının taşınmaz maliklerinin rızalarıyla mümkün olan bir uygulamadır. Maliklerin başvurusu ile işleme alınmaktadır.

Lisanslı harita bürolarının kurulduğu yerlerde birleştirme için ilk başvuru bu bürolardan birine yapılır. Eğer lisanslı büro kurulmamışsa başvuru kadastro müdürlüğüne yapılır.

İşlemlerin mevzuata uygunluğu, belediye encümenleri veya il idare kurullarının onayına tabiidir. Belediye veya valiliğe ifraz veya tevhid işlemine istinaden başvuruda bulunulması akabinde en geç 30 gün içerisinde onaylama işlemi sonuçlandırılır ve ifraz sonucunda meydana gelen yeni parsellerin tescili için 15 gün içerisinde tapuya bildirimde bulunulur. Bunun üzerinde tapu dairesi tarafından bir ay içerisinde tescil işleminin sonuçlandırılması gerekmektedir.

Foto-Logo:

EMLAK

KLAVUZU

Murat UYGUN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Uygun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Halka soruyoruz: Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler