Büyükakın’ın seçim beyannamesi ve yeni yolculuk

KOCAELİ Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın toplantılarını fazlaca önemsediğimden temiz bir zihinle açıklamanın yapılacağı yerde olmaya dikkat ederim.

İki nedeni vardır bunun…

Bir: Bir gazeteci olarak meseleyi iyi anlamak…

İki: Büyükakın’ın anlatacağı hikayenin içine katacağı ruhu, felsefeyi hissetmek…

Çünkü Büyükakın başarılı bir anlatıcıdır.

Ve anlattığı meselenin bir “ruhu” olmasına hep özen gösterir.

Dünkü yazımda Büyükakın’ın geride bıraktığı beş yılın önemli projeler hayata geçmesinin yanı sıra güçlü bir “hazırlık” dönemi olduğunu ifade etmiştim. Ve şuraya iddialı bir notu düşüyorum:

Bu hazırlık dönemi, Kocaeli tarihinin en verimli yerel yönetim dönemlerinden biridir. Çünkü bu ülkedeki “kötü şehirler” “hazırlıksız” atılan adımların sonucudur. Ulaşım olanları yapılmadan kentin kaderini etkileyecek ulaşım projelerinin hayata geçmesi, depremle mücadelede lokal, kısa vadeli ve popülist politikalar izlenmesi, altyapının dönemsel düşünülerek yönetilmesi, ve dahası, büyük projelerde “kentsel bir ortaklaşma” sağlanmaması…

***

Ve son beş yıl…

Çalıştaylar, beyin fırtınaları, akademik toplantılar…

Kentsel dönüşümle alakalı tüm yapı stokunun taranması…

Başta Seka Kültür Havzası olmak üzere bazı projelerin 35-40 yıllık düşünülüp “Ey Kocaeli, bu artık senin projen, kenti kim yönetirse yönetsin sürecin içinde” denilmesi…

Körfez dip çamuru temizliği gibi hem çok pahalı hem de halkın kolay kolay “göremeyeceği” çalışmalara imza atılması…

Kültür ve turizmde “Kocaeli melodisi”ne kadar tüm ayrıntıların düşünülmesi… Kocaeli’nin güzelliklerinin dijital dünyaya aktarılması… Şöyle bir örnek vereyim: İnternetin arama motoruna beş yıl önce “Kocaeli” yazdığınızda çıkan fotoğraflarla bugün “Kocaeli” yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğraflar birbirinden çok farklı… Çünkü Yeni Kocaeli, dijital dünyaya da işlendi.

Buradan yola çıkıp beş yılın özetini ortaya koyalım:

İyi bir yemek için tüm malzemeler hazırlandı…

Ve gelecek beş yıl…

O yemek yapılacak…

***

Örneğin sadece İzmit özelinde büyük bir dönüşüm hazırlığının boyutunu sizlere anlatayım…

Seka Park rengarenk bir yaşam alanı mı?

Evet…

Şimdi Seka Park, Seka Kültür Havzası projesi ile daha da büyüyor içine “İzmit tarihi” de güçlü bir şekilde ekleniyor…

Oradan yürüyüp Kent Meydanı’na (Milli İrade Meydanı) uğrayın…

Başka bir yaşam alanı…

Devam edin… Fuar… Yani, içinde dev akvaryumların olduğu, yüksek ihtimal il dışından da misafirlerin ağırlanacağı bir başka yaşam alanı…

Devam edin…

Yıkılan İnterteks Fuar alanı ve çevresi, yani dev bir spor merkezi…

Orasın da bir başka yaşam alanı…

Hani, İzmit için “Denize sırtını dönmüş kent” denir ya… Birkaç yıl sonra İzmit’in tüm kıyıları rengarenk yaşam alanları olacak…

İşte o çalıştaylar, dünya çapındaki mimarların beyin fırtınaları bir “hazırlık” süreciydi ve onlar sayesinde Yeni Kocaeli için daha sağlıklı adımlar atılıyor.

***

Peki, seçim beyannamesinin sunumu nasıldı?

Açıkçası Doç. Dr. Büyükakın çok iyi anlatıcı ama bir yandan da “Toplantıyı uzun tutarsam insanları yorarım” nahifliğinde… İşte son sunumunda ulaşım ve kentsel yenilenme başta olmak üzere üzerinde çok yoğun mesai harcanmış projeleri harikulade anlattığını fakat işin “hikaye” kısmında biraz sönük kaldığını ifade edebilirim.

Peki, buna gerek var mıydı?

Eğer anlatan kişi Büyükakın’sa gerek vardı…

Çünkü Büyükakın’ı diğer büyükşehir belediye başkanlarından farklı yanı, anlatımlarını aynı zamanda güçlü bir felsefik temele oturtması…

Ve bu felsefik temelde her zaman bir “yol” metaforu da vardır…

Örneğin “Mutlu Şehir”… “Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur” diyen Konfüçyus gibi… “Mutlu Şehir” ideası da bir varış noktası değil, bir yoldur… Tıpkı, beş yıllık dönemin bir yol olması gibi…

***

Seçim beyannamesi…

Ulaşıma hiç girmeyeceğimi ifade etmek isterim… Çünkü ulaşıma dönük sorunların çözümüyle alakalı Büyükşehir ekibi santimetrekare santimetrekare çalışmış… Neredeyse her ilçe ile ilgili milyarlık projeler var… Örneğin “İzmit – Gölcük arasındaki trafik” diyorsunuz… Projesi başlıyor… Darıca’ya giriş… Başlıyor… Çayırova’ya giriş… Yine başlıyor… Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük bütçeyi ulaşıma ayırdığı bir gerçek…

Ve fakat Büyükakın ne zaman ne zaman projelerin olduğu ekrandan uzaklaşsa meseleyi çok iyi anlatmaya başlıyor… Kentsel yenilenmede de öyle oldu… Ve şu vurgusu çok önemliydi:

Kentsel yenilenmede kent ortaklaşmalıdır.”

Yani, kent, tüm bileşenlerinin omuz omuza vermesiyle yenilenmelidir…

Bu yüzden Büyükakın kentsel yenilenme ile ilgili 5 değil 10 yıllık proje sunumu yaptı.

Bu konuda Doç. Dr. Büyükakın’ın anlatımına yer vermek istiyorum:

“Önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz kentsel yenileme olacak. Gebze Teknik ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte alanında teknik bir ekip oluşturarak odalarımızla bir inceleme kılavuzu oluşturduk. Uzmanların belirlediği kriterlerle riskli alanları tespit etmek istedik. Binaların taraması bitti sayılır. 1999 öncesi yapılan binalar 160 bin, 2007’den sonra yapılan ise 1999 ile birlikte 250 bin bina. 250 bin binanın sadece 50 bini kaldı.

Bu binaların tamamını bir anda dönüştürmek mümkün değil. Etap etap yapmak lazım. Piyasa mekanizması ile dönüşümün önünü açmak gerekiyor. Özel sektör her yıl 15 bin konut yapıyor. Benim onların önündeki engelleri kaldırmam lazım. Müteahhit ve uzmanlarla yaptığımız çalışmanın sonucunda bu çıkıyor. Önümüzdeki süreç tekrar anlatacağım ve tartışacağız.

Kentsel yenilemede ortak akılla yürümemiz geriyor. Şehrin kültürel ve tarihi dokusuna uygun yeni bir kentsel yenileme süreci yürütmemiz gerekiyor. Rıza esaslı olmalı. İlk bir yılda fizibilite çalışmalarını ve dönüşüm eylem planlarını yapacağız. İkinci yılda rıza esaslı sözleşmeler yapılacak ve etap etap dönüşüm başlayacak. En acilden ve en az acile doğru gidecek. Dönüşüm süreci en az 10 yıl sürecek. 10 yılda 25 bin bağımsız bölüm üretimine Kent Konut öncülük edecek. Hayal değil gerçekleştirilebilecekleri yazdık. İmar, proje destekleri ve düzenlemelerle ile 10 yılda 125 bin konut üretimine öncülük edeceğiz. Mutabakatı hızlı sağlarsak daha fazla konut da yapılır.”

***

Özetle, ben olsam “Mutlu Şehir nedir?” sorusunu konuklara sorar, aldığım birkaç yanıtın ardından beş yıldaki “yolculuğu” anlatır, 1 Nisan’dan sonra çıkılacak yeni yolculuktaki hedeflenen güzergahı, nedenleri ile sunardım.

Neyse… Umarım Doç. Dr. Büyükakın yazıyı okuduktan sonra, “Millet proje bekliyor. Felsefeye çok meraklıysan 5 yıl sonra üniversiteye döneyim de sosyal bilimler enstitüsünde yüksek lisans derslerime gel” demez.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Soysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Yasa geliyor! Sahipsiz köpekler uyutulmalı mı?