Her doğru her yerde söylenmez(miş)!

Sanki, doğrunun kendisini göstermekten utandığı bir ayıbı varmış gibi…

Sanki, doğrular usulünce ifade edildiğinde ana bünyeye bir zarar verecekmiş gibi…

Sanki, ifade edilmediğinde o doğru, ebediyen gizlenebilecekmiş gibi…

İkiyüzlülük, riyakârlık ve sevimsiz bir kurnazlığın savunucusu olan Niccolo Machiavelli’nin ortaya koyduğu siyaset felsefesinin izdüşümü olarak günümüze taşınan en tahripkâr söylemlerden birisi. Ne hazindir ki değerlerimiz açısından hiçbir düzlemde buluşulmaması gereken bu söylemle çok sık karşılaşırız. Sözüm ona, bütünü koruma adına, bu cümlenin yapıcılığından medet umarız. Oysa kültür iklimimiz ve bu iklimin beslendiği referanslarımız bize susmamız gereken yerde susmayı tavsiye ederken konuşmamız gereken yerde de konuşmayı emreder ve bu duruşu ümmet olmanın ön şartı sayar. Konuşulacak yerde susmak suretiyle fayda temin etmeyi, takip edilen yol itibariyle mekruh kabul eder. Zira bizim kültür iklimimiz amaca ulaşılacak her yolu mubah saymaz. Bilakis usul-ü esasın önünde tutması gereken bizler en az amaç kadar aracıda sarraf hassasiyetiyle tartması gerekenlerdeniz.

Emri bil maruf, nehyi anilmünkeri kulluğunun mütemmim bir cüzü, efendimizi de (sav) kendisine model olarak kabul etmesi gereken bizler, değil iktisadi, içtimai ve hatta siyasi hayatımızı da bu düsturla tanzim etmemiz, yaşama dair tüm muamelatımızda bu sorumluluğun idrakinde olmamız gerekiyor.

Allah’ın (cc) sevgilisini bu denli etkileyen, nüzulü ile “beni bu sûre ihtiyarlattı” dedirten Hut sûresi 112. ayette geçen emrolunduğun gibi dosdoğru ol emri ilahisi, ismet sıfatıyla muttasıf, yani günahsız olan efendimizi etkilediği kadar bizi etkilemeyecek mi?

Onun ümmeti olma iddiasında olan bizler, efendimizi ihtiyarlatan emrolunduğun gibi dosdoğru ol ayeti celilesi ile her doğru her yerde söylenmez zırvasını nasıl cem edeceğiz?

Birçok sûrede ve hassaten Asrsûresinde geçen, kurtuluşa erenlerin ancak hakkı tavsiye edenler olacağını bildiğimiz halde usul-ü dairesince ve hulus-i kalp ile doğru bulduklarımızı ifade edemeyeceksek, hesap gününde kimden yardım isteyeceğiz?

Sınırsız olmayan ve mutlaka bir hesap gününün olduğu İslami hayatın ölçüsü bellidir. Etrafında bir yanlış gördüğünüzde elinizle düzeltin, buna gücünüz yetmiyorsa dilinizle düzeltin, onada gücünüz yetmiyorsa imanın en zayıf noktası olarak, kalben buğz edin. Bundan da imtina edenlerin kalbinde hardal tanesi kadar iman emaresi yoktur buyruluyor. Bu gerçek ortayken, lafzen izhar etmesek de dünyevi kaygılarla Machiavelli’yi hayatlarının merkezine koyan bizler kimin şefaatine müracaat edeceğiz?

Doğru bulduğunu ifade etme, biz farkında olmasak da izafi yani bize göredir. Bununla birlikte ifade etmenin her halükarda bir faydası olacaktır. Zira ifade ettiğimiz doğru mutlak ise muhatabımızı, değil ise bizi bir yanlıştan kurtarır.

Doğruyu ifade etme bazen bir sormanın, sorgulamanın içine gizlenmiştir. O halde mutmain olmak isteyen her iki taraf da samimiyetten asla taviz vermemelidir.

Bu günlerde adını özlemle ve sıkça zikrettiğimiz Hz. Ömer, İslam ümmetinin halifesi yani devlet başkanıdır. Hz. Ömer’i bu günlere taşıyan birçok vasfının yanısıra onu öne çıkaran en mümeyyiz vasfı, yönetimini üstlendiği insanlar tarafından sorgulanmaya ve bu suretle bilgi vermeye her daim ve her mekânda açık olmasıdır. Zaman zaman ashabı kiram tarafından edep sınırlarını zorlayan sorulara da muhatap olan o büyük halife, değil tepki göstermek, bilakis bu tür sorgulamaları teşvik etmesiyle bilinir. Bir hutbe iradı sırasında “Emir-el müminin olarak beni dinleyip itaat edecek misiniz” diye soran Hz. Ömer’e “hayır ya Ömer ganimetten bize düşen kumaş parçası ile biz bir gömlek diktiremez iken sen o sırtındaki gömleği nasıl diktirdin” diye soran sahabeye, ben İslam ümmetinin halifesiyim ve yalnız Allah’a hesap veririm demiyor. Çünkü biliyor ki orada bulunan cemaatine ve yönetiminde bulunduğu halkına hesap veremez ise Allah’a hiç hesap veremeyecek. Peki, ne yapıyor? Bir işareti ile oğlu Abdullah’ın cevap vermesini istiyor. Oğlu Abdullah “ganimetten bana düşen payı babama verdim. Bu suretle babam kendine bir gömlek diktirebildi” deyince, tatmin olan sahabe, başta ismen hitap ettiği halifeye bu kez devlet başkanı sıfatıyla hitap ediyor ve “evet ya emir-el müminin şimdi seni dinler ve itaat ederiz” diye mukabelede bulunuyor.

İşte sorgulamanın içerisine gizlenmiş bir doğru…

İnandığı bir doğruyu zaman ve mekân ayırmadan her yerde ifade edebilen bir cemaat…

Peygamberi bir metot…

Sorgulanabilir bir yönetim…

Nihayetinde yüzyıllardır özlemle anılan bir halife ve toplum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Yusuf - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

ferhat paşalı - ah be başkan öyle bir halife düzgün bir toplumdan ancak çıkar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 18:46
01

ŞA - Çok güzel bir yazı, uyarılar, çekinceler, hassasiyetler çok yerinde. Klasik siyasal islamcı söylemleri ile halkı dini duyguları kullanıp aldatanlar, kendine menfaat edinenlerin vay haline ...

Doğru olmak bizim dinimizden de önce İNSANLIĞIMIZLA alakalıdır. Diye düşünüyorum. Ki biz hem insan hem de dürüstlüğü tavsiye eden bir dinin mensuplarıyız.

Dürüst insan profilini siyasetin içerisinde ilk önçelikli seçim kriteri yapamaz isek. Yakın gelecekte bu hoş tavsiyeler, uyarılar bile bizleri tatmin etmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 18:46


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi