Siyasetçi dediğin narsist bir kişidir

Siz bakmayın, vatan millet hizmet edebiyatına!

Bir yere aday olmak narsist kişinin ilk belirtisidir.

Çünkü o, diğerlerine göre farklıdır. Diğerlerinden bir tık daha ileridedir. Toplumu yönetme konusunda Allah vergisi bir yeteneği vardır. O böyle inanır.

Olağanüstü kişiler olduklarına inandıkları için, başkalarının da kendilerini öyle görmesini beklerler. Bu nedenle de, en çok kendilerine koşulsuzca biat edenlerle ve kendilerine eş düzeyde olduklarını düşündükleri sayılı kişiyle yakınlık kurabilirler. Özveriyi hep başkalarından beklerler, çünkü onlar uğruna her şeyin yapılacağı insanlardır.

Sizce kimi tarif ediyor?

İsterseniz bu durumu tıp bilimi ışığında derinlemesine inceleyelim. Hem belki siz de kendinize pay çıkarıp, narsis olup olmadığınıza bir ölçüde karar verebilirsiniz.

Narsisizm, toplumdaki bazı bireylerin yükseltilmiş özgüven ile kendilerini sürekli diğer insanlardan üstün görmesiyle ortaya çıkan bir kişilik bozukluğudur.

Diğer insanlara göre kendilerini üstün görürler.

Ancak bu özelliklere sahip olan tüm insanlarda kişilik bozukluğu olmayabilir.

Narsistik kişilik bozukluğu taşıyan bireylerin çoğunluğu yükseltilmiş özgüven ve kendilerine besledikleri çarpıtılmış hayranlık ile yaşamlarını sürdürür.

Bu insanlar çevrelerinden de aynı şekilde hissettikleri bu duyguların çoğaltılmasını beklerler. Çoğunlukla benmerkezci kişilik özellikleri ile beraber empati yoksunluğu, kişiliği fazlasıyla büyütme (abartma), başarıya ve güce bağımlı davranışlarla kendilerini belli ederler.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler;

Kendini eleştirilerin üstünde görür.

Manipüle edici davranışlar sergiler.

Diğer bireyleri kendi kazanımları için kullanır.

Kendisiyle aynı statüye sahip insanlarla arkadaşlık kurmak ister. Fakat bu gerçekleştiğinde bile önde olma dürtüsü ile çevresiyle yarış halinde olur.

Kendi yetenek ve başarılarını abartıp, üstün görür.

Sürekli haklı çıkacağı ortamları yaratıp onaylanmak ister.

Sürekli övgü bekler ve bunun için baskı ortamı kurar.

Diğer insanları kendinden daha yeteneksiz, daha başarısız, daha az zeki ve daha az güzel bulur.

İnsanların kendine hizmet etme durumunda olduklarını varsayar.

Kendisini toplumun parçası olarak görse de bu toplumun içerisinde özel muameleyi hak ettiğini düşünüp, o toplumun en üstündeki kişi olduğunu iddia eder.

Başkaları üzerinden var olur.

Genellikle bu bozukluğun temelinde çocuklukta yaşanılan değersizlik ve sevgisizlik gibi kavramlar vardır.

Ne kadar dışarıya özgüven sahibi gözükse de, içinde kendine güven kavramı kırılgandır ve bunu göstermek en büyük korkusudur.

Narsistik kişilik bozukluğu olanlar, sorun yaratan davranışlarını değiştirme konusunda aşırı dirençlidir.

Narsist kişilik bozukluğu olanlar, suçu başkalarında bulma konusunda profesyoneldirler. En küçük eleştiri bile anlaşmazlığa, çatışmaya ve saldırgan davranışa dönüşebilir.

Narsistik kişilik bozukluk, toplumun bütün kesimlerinde her yaştan insanda görülebilmektedir. Yapılan araştırmalarda narsistik kişilik bozukluğunun kadınlara göre erkeklerde daha yaygın görüldüğü belirlenmiştir.

Yakın ilişkilerinde ve özellikle arkadaşları tarafından ‘narsist’ bireyler başta mükemmel gözükür. Sevilen, başarılı, övülen bir kişilik yapısı sergiler. Fakat sevgiyi genellikle manipülatif davranışlar ile almaya çalışır. Başarıda üstün bir hırs ve başarısızlık anında ise suçlama davranışlarıyla ön plana çıkarlar.

Sizce bu saydıklarımın tamamı siyasetçiler için geçerli değil midir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Gündoğdu - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

doğa - ali bey ben sizi fazla okuyan biri değilim yaşama ideolojik körlükle bakan biri olarak tanımlardım ama yazdığınız bu yazı gerçekten muhteşem.tebrik ederim kardeşim ben işim gereği pek çok belediye başkanlarıyla çalıştım.kişilik ozelliklerini öğrendim.çoğunda şaşırtıcı sonuçlara vardım.vardığım sonuçlardan biri tam 15 yıl önce narsizm olmuştu.aynı tespitte bulunmanız benim ulaştığım sonuçları meşrulaştırmaktadır.giydikleri belediye başkanlığı elbisesinin koruma kalkanıyla kendilerinin ne kadar önemli bir şahsiyet olduklarını sanıyorlar.çevrelerinde kendilerine iteat eden yanlışlarını hiç dile getirmeyen pek çok kendileri tarafından seçilmiş eğitimsiz ,beceriksiz,aşağılanmayı göze alan daima görevi başkanı onaylamak olan kromozom sayıları 23n olan ıtaet kültürünün temsilcileri var.başkanları ayakta tutan şey bu tipler.belediye başkanlarının en çok ihtiyaç duyduğu şey kendini onaylatma çabasıdır.bu konuda size pek çok örnek verebilirim.küfürbaz belediye başkanımı istersin.kıskanç belediye başkanımı istersiniz.rekabetin getirdiği atmosferden dolayı birbirlerini sevmeselerde bir kalabalık içinde birbirlerine sıkı sıkı sarılmak mı istersiniz.dedikodo yapanınımı istersiniz basından korktuğu için tehdit ve şantaji meslek edinen yazarlar onu karalamasın diye sahte dostluklar kurup onları finanse ednmi istersiniz.yıllarca temsil ağırlama yaqparak devamlı medyayı toplayıp onlar aracılığıyla yüzünü gazetelerde göstermeye çalışan böylece önemli bir tip olduğuna inandırmaya çalışan ama üretemeyen problem çözemeyen okumayan analiz yapamayan.sadece hamasetle zamanı heba eden pek çok yerel idareciye şahit oldum.bir gazeteci dostu aracılığıyla daha önce belediye başkanlığını yaptığı bölgede aday yapılmayınca başka bir arkadaşı seçildiğinde o gazeteci arkadaşına yeni seçilen arkadaşının yaptıklarını itibarsızlaştırarak yaptıklarının yanlış olduğunu kendi olsa pek çok hizmeti yapabileceğini vurgulayan alnı secdeye giden belediye başkanları gördük biz.ama gazeteci dostu bu durumu gazetede yazınca söylediklerini yalanlayan ama gazeteci dostundan düzeltme isteyen ama gazeteci dostu bana bunları söyledi ama söylememiş gibi yalanlamamı istedi deyince daha da zor duruma düşen kanbersiz düğün olmaz deyimini çok kullanan narsist eski kimliklerle karşılaştık.pek çok deneyim yaşadım ama belediye başkanlarında gördüğüm en büyük eksiklik eğitim eksikliğidir.bilgi sahibi olmadan rahatça fikir sahibi olmalarıdır.bu onların öğrenilmiş çaresizliğidir.normal zamanlarda iltişim kurmak istemiyeceğiniz iletişim kültürü zayıf bazen yaptıklarıyla sizleri gülümseten kara mizah tarzı kimliklerede rastlarsınız.aslında yönettiklerini sanırlar ama özel kalem müdürlerinin yönlendirmeleri ile harekete geçerler yada belediye bürokrasisinden kendilerine iteat eden kişilerce yönetilirler.dışarıdan bakıldığında üzerindeki başkanlık kıyafetiyle siz onları ulaşılmaz sanırsınız bu bir algı yanılmasıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 21:01
01

doğa - Olağanüstü kişiler olduklarına inandıkları için, başkalarının da kendilerini öyle görmesini beklerler. Bu nedenle de, en çok kendilerine koşulsuzca biat edenlerle ve kendilerine eş düzeyde olduklarını düşündükleri sayılı kişiyle yakınlık kurabilirler. Özveriyi hep başkalarından beklerler, çünkü onlar uğruna her şeyin yapılacağı insanlardır.ak parti döneminde burokraside çok ca karşılaştığımız bir durum bu buna bir örnek vermek istiyorum bir çevre mühendisi kardeşimiz bir toplum yararına dernekte beraber çalışıyorduk etrafına saygılı bir kardeşimizdi sonra bir ilin çevre şehircilik müdürü oldu çünkü yükselmenin bir ust kariyer basamağına gelmenin yolunun bir çarpık başarı kültürünün temsilcileri aracılığıyla gerçekleşebileceğini liyakatın bu kültürde yerinin olmadığını bilen biriydi.gerekli referansları buldu ve istediği yere geldi hepimiz gurubumuzdan birinin bu geldiği makama sevinmiştik çunkü başarılı olabileceğine inanmıştık bu arkadaşımız sonra bir referans daha bulup çevre bakanlığında bir daire başkanlığı görevine atanmayı başardı yine hepimiz sevindik.ama olanlar bundan sonra oldu bu arkadaşımız eski sosyal grubuyla iletişimin zayıflattı.kendisine eş düzeyde bulunan insanlarla iletişim kurmaya başladı.kendisini arayan pek çok ortak dostumuzun telefonlarına çıkmamaya başladı.yardıma ihtiyacı bulunan insanların sorunlarını yüzeysel dinleyerek sadece başka makamlara yönlendirerek ilgisizliğini pekiştirdi aradan bir kaç yıl geçti derneğimize hiç uğramayan bu arkadaşımız bir pazar kahvaltısında pat diye derneğimize geldi hepimiz şaşkınlık içindeydik.biz ona samimiyetimizi gösterirken biraz da kırgındık ama inancımız gereği belli etmedik fakat bir süre sonra ben bu arkadaşıma şu soruyu sordum.seni görevdenmi aldılar dedim. o bana biraz mahcup bir şekilde abi nereden tahmin ettin dedi ben de ona eğer görevden alınmamış olsaydın sen bu derneğe gelmezdin dedim.kıpkırmızı oldu.bence bu yazınızı bir hafta boyunca yayında tutun çünkü yazdığınız şeyler herkesin yüzleşmesi gereken şeyler bizler milli irade olarak seçtiğimiz veya atadığımız insanların makamın getirdiği değişim ve davranış bozukluklarından dolayı toplumda bir kırılma oldu .artık hiç kimse birbirini Alllah rızası için sevmiyor.çıkarları için seviyor ama sevdiklerine dair yalan konuşuyorlar.siyasetteki kokuşmuşluk sevgisizlik çarpık başarı kültürünü yüceltti ama herkes kimliğini kaybetti.ali bey sizi kutluyorum doktora tezi bır yazı yazmışsınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 21:01


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi