Turizm Şurası ve bizim masa

DAVETLİ olduğum programları hep çok önemserim… Hele de konuşmacı isem öncesinde çalışır, hem kendime hem de davet edenlere mahcup olmamaya çalışırım.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Turizm Şurası ve Çalıştayı da davetli ve konuşmacı olmam dolayısıyla benim için büyük öneme sahipti.

Toplamda 7 masadan oluşan ve bu masalardan çıkan sonucun Kocaeli Turizm Master Planının bir parçası olacak olan şurada benim bulunduğum masa, şuranın en zor masayıydı: Sanayi, fuar, iş, ekoturizm… Bu alanlar, gazetecilik hayatımda diğer alanlara göre daha az kafa yorduğum alanlar… Ama yapacak bir şey yok! Çalıştım, çabaladım, öncesinde Adem Turgut’la bir beyin fırtınası yaptım ve şuranın yolunu tuttum.

***

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu şura ve devamında bilim insanlarının katılımıyla hazırlanacak olan master planını ülkenin en önemli ve dünya çapında işlere imza atan bir ajansla yürütüyor.

Dolayısıyla gerek ajans temsilcilerinin sunumları, gerekse de şuranın içeriksel doluluğu, işin çok profesyonel yürütüldüğünü ortaya koyuyordu.

***

Gazetecilikte “yedek” yazı kullanmak yerine yazılarımı sıcağı sıcağına yazan biri oldum fakat şuranın yapılacağı gün işleri yetiştiremediğim için geçmişte yazdığım ama çok içime sinmeyen bir yazıyı gazeteye gönderdim.

Arayanlar, soranlar, “Kime mesaj veriyorsun?” diye soranlar falan…

Diyemiyorsun ki, “Yedek yazı… Herhalde yazarken birilerine mesaj vermişimdir.”

Neyse… Gazetecilikte oluyor böyle şeyler…

***

Şura başladı; önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, daha sonra ise Vali Seddar Yavuz birer konuşma yaptı.

Her ikisinin de her sözü kıymetliydi… Ortak akıl, Kocaeli’nin daha iyi tanıtılması için yapılması gerekenler, halkın ve yöneticilerin üzerine düşen görevler, vesaire…

Büyükakın, tehdit ve fırsat ifadelerini kullandı. Her tehdidin birer fırsatı beraberinde getirdiğini söyledi. Kocaeli ile ilgili ise şu cümleleri kurdu:

“Kocaeli ile ilgili bir algı sorunu var. Kirli bir şehir algısı var. Oysa onun üzerinden çok sular aktı. Kocaeli’nin yüzde 50’si orman. Yüzde 29’u tarım arazisi. Yüz ölçümümüzün sadece yüzde 1 buçuğu sanayi ve ticaret alanı. İki denizi ve bir gölü var.”

***

Öğleden sonra ise şuranın oturumları başladı. Ben, sanayi masasına geçtim ve önceden bizlere gönderilen her soru için yanıtlarımı hazırlamış olsam da, oturum başkanı seçildiğim için daha az konuşmak zorunda kaldım. Yani, yazdıklarım bana kaldı.

Yazdıklarımın bana kalmasının bir sebebi de şuydu:

“Kocaeli destinasyon marka kimliğinin yaygınlaştırılması ve yerleşmesi için hangi

paydaş ne yapabilir?” sorusuyla beraber konuşmacılar soruları bırakıp genel anlamda kendi fikirlerini ortaya koydular ve bu sebeple başlık başlık yanıt verme düşüncemi terk ettim. Yalnızca konuşmacıların bir bölümü sanayiye “çevre kirliliği” olarak sunduğu ve bu nedenle sanayi kenti olan Kocaeli’nin turizm hüviyeti kazanamayacağını yorumları üzerine, aksi bir görüş ortaya attım.

Dedim ki:

“Sanayi, tarihsel anlamda hep gelişmeyi tarif eder. Avrupa tarihinin en büyük devriminin ismi dahi sanayidir. Sanayi katma değer üretir ve sanayinin katma değer ürettiği kentlerde bilim de, eğitim de, sanat da, turizm de gelişebilir. Bunun örnekleri mevcuttur. Diğer yandan çevre kirliliğine karşı yasalar, yönetmelikler vardır. Çevreyi kirleten kuruluşlar cezalandırılmakta, hatta kapılarına kilit vurulmaktadır. Fakat bu yönde eksikliklerimiz varsa kuşkusuz ki giderilmelidir. Dolayısıyla burası bir sanayi kenti ise, sanayinin katkısı ile turizmin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.”

Örnekler verdim:

“Sanayi kuruluşları konserler düzenleyebilirler, festivaller planlayabilirler, kent turizmine katkı sağlayabilirler.”

***

Öte yandan her konuşmacı Kocaeli’nin sorunlarına dair çarpıcı tespitlerde bulunup çeşitli çözüm önerileri ortaya koyarken, neredeyse her meselenin bir yerde takılıp kaldığına dikkat çektim.

Örneğin sanayicileri şunu dedi:

“Yurt dışından bir iş insanını Kocaeli’ye getirdik; ilk gün toplantıları yaptık; ikinci gün nereye götüreceğiz?”

Otelci benzer şeyi söyledi:

“Oteller dışında ne yiyip ne içecekler?”

Örnekler verdiler:

“Bir misafirin taleplerini yerine getirmek noktasında birçok ilin gerisindeyiz.”

***

Şunu gördüm:

Kocaeli’de en çok alkollü mekan AK Parti döneminde açılsa da, özellikle iş insanlarına dönük nitelikli mekanların sayısının çok azmış…

Baro temsilcisinin verdiği örnek ilginçti:

“Yargıtay üyeleri Kocaeli’ye geldiklerinde yemek yemek için İstanbul önerisini ortaya attılar.”

Birçok konuşmacı, Kocaeli’de nitelikli mekanların olmaması durumunda turizmde bir adım ileri atamayacağını ifade etti.

***

Çalıştayda değil ama çay arasındaki sohbette şöyle dedim:

“Mesele dönüp dolaşıp alkolde tıkanıyor. Bu sorunun temeli yalnızca belediyeler değil, aynı zamanda bu mekanlara dönük talep azlığı.”

Dediler ki:

“Talep için öncelikle sahillerin açılması gerek…”

***

Şuna inanıyorum;

Yalnızca bizim masa değil, diğer altı masada da bu sosyal hayat meselesi gündeme gelmiştir ve konuşmacılar, Kocaeli’de eğlence konusunda bir eksikliğin olduğunu ifade etmişlerdir. Kuşkusuz ki Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konu ajandadaki yerini alacaktır.

***

Özetlersem;

Çok verimli ve Kocaeli turizmine katkı sağlayacak bir şura gerçekleştirildi…

Bizler gibi “uzman” olmayan kişilerin önerilerinin bir kısmı, kuşkusuz ki master planının bir tarafına eklenecektir.

Emek verenlere teşekkür ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Soysal - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi