Yıldız: Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Şanbaz Yıldız, Kocaeli’yi iyi tanımadan iyi milletvekilliği yapılmayacağını ifade ederken, “Ben tanıyorum. Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim” dedi. Yıldız ayrıca, ülkücülüğün ayrıştıran değil, birleştiren bir değerler bütünü olduğunu söyledi

Demokrat  Kocaeli
Demokrat Kocaeli Tüm Haberleri
Yıldız: Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim” diyen Şanbaz Yıldız

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Şanbaz Yıldız, siyasete girişinden bugüne, her şeyi, tüm ayrıntılarıyla anlattı. İnsan ayrımı yapmayan bir ülkücü olduğunu ifade eden Yıldız, “Siyaset deyince benim aklıma hep tek bir kelime gelir; dert” derken, nelerin kendisini dertlendirdiğini madde madde açıkladı.

Yıldız, Kocaeli’yi iyi tanımadan iyi milletvekilliği yapılmayacağını ifade ederken, “Ben tanıyorum. Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim” dedi. Yıldız ayrıca, ülkücülüğün ayrıştıran değil, birleştiren bir değerler bütünü olduğunu söyledi.   

Çocukluk yaşlarınızdan itibaren siyasettesiniz. Sizi siyaset sahnesine atan sebepler nelerdir?

Bir tane sebebi var. Siyaset deyince benim aklıma hep tek bir kelime gelir; dert… Küçük yaşlarda, bu milletin hak ettiği gibi yaşamamasını kendime dert edindim. İlk kitaplarımı okurken, ilk hayallerimi kurarken, Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadeleyi sahiplendiğimi, bu mücadelenin bizlere bırakılan ve yaşam boyu sürecek bir maraton olduğuna inandım. Fakat şunu da gördüm: Atatürk’ün yaptıklarının üzerine gerekenleri koyamamıştık. Tüm çocukların karnı doyabilirdi, Atatürk’ün eğitim hamleleri daha da ileri götürülebilirdi, sofralar zenginleşebilirdi, üretim ülkenin her satına yayılabilirdi, bilim ve teknolojide uygar medeniyetler çizgisine ulaşılabilirdi, bu halk geleceğe güvenle bakabilirdi, bu ülkenin yönünü darbeciler değil, sadece millet iradesi çizebilirdi. Bunlar olmayınca, hayallerimin gerçekleşmesi için, sofralardaki ekmeğin büyümesi için bir buğday tanesi olmayı göze alarak siyasete girdim.

Hep ülkücü çizgide yer aldınız, öyle değil mi?

Evet, bu millet için milliyetçi olmak gerekiyordu; milliyetçi oldum. Bir ülkümün olması şarttı; ülkücü oldum. Ahlak, siyaset için en önemli şarttı; ahlakçı oldum. İlimsiz büyüme, üretme, zenginleşme olmazdı; ilimci oldum. Toplumcu olmadan toplum için dertlenilmezdi; toplumcu oldum. Köylü bizim ekmeğimiz, aşımızdı; köycü oldum. Bir insanın şahsiyeti olmadan özgürlüğü de olmazdı; hürriyetçi ve şahsiyetçi oldum. Bu ülkenin gelişmekten, bu halkın da bu ülkenin gururlu, başı dik evlatları olmaktan başka yolu yoktu; gelişmeci ve halkçı oldum. Kalkınmanın birinci yolu endüstri ve teknikti; endüstrici ve teknikçi oldum. Ülkemizi kalkındıracağını düşündüğüm bu ilkelerin yalnızca benim gibi düşünenler için değil, toplumumuzun her bir ferdi için olduğuna hep inandım, bu yüzden siyasete girdim. Ülkücülük benim için en önemli değerdi. Ülkücülüğü sloganlarla değil, içsel olarak savundum ve sahiplendim. Siyasete dönük projelerimi ise partimizin programı oluşturuyor. İYİ Parti programının, benim Türkiye hayallerimi gerçekleştireceğine inancım tam. Hep dedim: Ülkücülük ayrıştıran değil, birleştiren değerler bütünüdür.

Neden İYİ Parti?

İYİ Parti yalnızca bir siyasi parti değil, Türkiye’deki siyasal denklemi değiştiren, iktidarın yaratmak istediği sağ-sol tahterevalli siyasetine son veren, yerel seçimlerle birlikte muhalefetin ilk defa seçim kazanmasını sağlayan bir hareket oldu. İYİ Parti, milliyetçi, muhafazakar ve kalkınmacı bir anlayışla, toplumun her kesimine ulaştı. İYİ Parti, “Umutsuzluk yok, çünkü biz varız” diyen cesurların hareketiydi. İYİ Parti, kulağını sadece millete vermiş Akşener’in 85 milyona verdiği sözdü. İYİ Parti, bu millete aydınlığın, refahın, adaletin sözünü veren, varlığıyla Türk siyasetinin makus talihi değiştiren iyiler ordusuydu. İYİ Parti, insanımızı bölen, ayrıştıran, kavga ettirenlere inat, toplumun her kesimi birleştiren sevgi limanıydı. Ben de çok genç yaşlarda siyasete girip içinde bulunduğum siyasi partide en üst noktalara ulaşsam da, uzun bir aranın ardından yeniden yollara düşmem Sayın Akşener’le oldu. Kendime şu sözü verdim: Akşener olduğu sürece siyasette olacağım. Onun yükünü bir parça da olsa sırtlayabilme ümidi, benim en büyük heyecanımdır.

Şimdi milletvekili adayısınız…

Yaklaşık 5 yıl İl Başkanlığı yaptım. Bu 5 yıl, hayatımdaki en güzel, en heyecanlı, en çalışkan zamanlarımdı. Bir çocuğun emekleme, yürüme, ardından da koşma zamanlarına tanık olmak; onun sürecinin bir parçası olmak en büyük mutluluğumdu. Milletvekilliği adaylığı ise önceliğim değildi. Fakat teşkilatımdan, kentimin her kesiminden destekler aldım. Genel Başkanımla bir araya geldim. Onun bizlere dönük sevgisi ve inancını gördüm. Suyun vadisi boyunca akışı gibi, aldığım destekler beni doğal olarak milletvekilliği aday adaylığına taşıdı. Ben de bugün, Kocaeli’nin İYİ Parti’ye en büyük desteği veren il olması için, Akşener ve tüm partililerimin yol arkadaşı olmak için milletvekili olmak istiyorum.

İl başkanlığına veda ederken yüzlerce kişi için bir mektup yazdınız ve birçok kişiye o mektubu sundunuz. İçeriği neydi?

Bir bölümünü okuyayım. Şunlar yazıyordu: Onurla yürüttüğüm, canla başla mücadele verdiğim İYİ Parti İl Başkanlığı görevimde en büyük kazanımım insanlar oldu. Adı, sanı, yeri, yurdu ne olursa olsun en büyük zenginliğim o insanlarla yol yürümek, o insanlarla beraber bu kent için üretmek, bir şeyler yapmaktı. Ve sizler… Evet, il başkanlığı görevimde sizler gibi çok değerli insanlarla birlikte bu kentin çimentosundaki kum tanelerinden biri olmak çok güzeldi. Bu kentin bürokrasisinden yerel yönetimlerine, siyaset dünyasından sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarından medyasına… Bu kenti kent yapan bu büyük çatılar ve temsilcileriyle Kocaeli için çalışmak, daha güzel bir Kocaeli için el ele vermek onurdu. Bugüne gelirsek; il başkanlığım dönemimde yakamda bir siyasi parti rozeti olsa da kimseyi ötekileştirmemeye, herkesi kucaklamaya, önceliğimi Kocaeli ve Kocaelili hemşerilerimi aldığımı herkes gördü. Milletvekilliğim döneminde de değişen bir şey olmayacak. Sadece İYİ Partililerin değil, 2 milyon Kocaelilinin temsilcisi olacağım. Söz konusu sorun çözmekse, sorunu iletenin kimliğine bakmayacağım. Sonuç olarak bu kentte yaşayan AK Partililer de MHP’liler de benim hemşerim.

Yıldız: Kocaeli’yi en iyi ben temsil edeceğim

………………

Halkımız Akşener’e büyük destek verecek

 

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Şanbaz Yıldız, Akşener’in formülü sayesinde Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanacağını ifade etti

 Adaylığınız sürecinde hep Kocaeli’ye dönük mesajlar verdiniz.

Evet. Çünkü Kocaeli’yi iyi tanımadan, iyi milletvekili de olunmaz. Kocaeli elbette bir büyükşehir… Ama Kocaeli aynı zamanda, tıpkı bir kasaba gibi insanların iç içe olduğu, halkımızın ortak paydalarının çok olduğu bir şehir… Eğer bu kentin milletvekiliyseniz önceliğiniz bu kent olacak; eğer Kocaeli’nin milletvekiliyseniz tek terdiniz Kocaeli olacak…  Hemşerilerime söz veriyorum: Ben bu kenti en iyi temsil eden milletvekili olacağım. Kocaeli, tarihsel ve coğrafik bir zenginliğin içinde vatandaşlarına fakirliği bölüştüren bir kent…

Bizler, karnı tok, emeğinin hakkını alan, geleceğe ümitle bakan insanların olduğu bir kent vaat ediyoruz. Kocaeli’nin zenginliğinin Kocaeli halkının bölüştüğü, çocukların yatağa aç girmek bir yana, sanattan spora kadar her türlü olanakların onlara sunulduğu adına ve tarihine yakışır bir kentin sözünü veriyoruz. Bu ülkenin kalbi Kocaeli’de atıyor. Emek burada, alın teri burada, üretim burada… Kocaeli Türkiye’nin en stratejik bölgesi… Nasıl dünyanın merkezi olan Türkiye’de 85 milyon hak ettiği gibi yaşayamıyorsa, Türkiye’nin merkezi olan Kocaeli’de de durum aynı! Kocaeli halkın hak ettiği gibi yaşayamıyor. Bizler Kocaeli halkına yalnızca hak ettiklerini vaat ediyoruz.

3 Mart’ta Millet İttifakı bir kriz yaşadı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener masadan çekildi. Bu dönem İYİ Parti’ye dönük bir küskünlük oluştu. Sahada tepki görüyor musunuz?

 

Tam tersi, destek görüyoruz. Bugün Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına en yakın isim… Çünkü iki yanında iki büyük isim var: Birisi Ekrem İmamoğlu, diğeri Mansur Yavaş… Genel Başkanım Sayın Meral Akşener’in kurduğu ve hayata geçirdiği bu plan başarı getirdi. Başta CHP’liler olmak üzere halkımızın her kesimi bunu gördüğü için bizlere olan teveccüh her geçen gün daha da artıyor. 14 Mayıs’taki başarımız, Akşener’in iki belediye başkanını Kılıçdaroğlu’nun yardımcısı yapmasıyla sağlanacak. Halkımız da bu sebeple Akşener’e çok büyük destek verecek.

 

……………..

O milletvekillerini örnek alıyorum

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Şanbaz Yıldız, örnek aldığı milletvekillerini açıkladı

Bir açıklamanızda önceki dönem Kocaeli milletvekillerinin isimlerini sıralayıp, “İşte ben böyle milletvekili olacağım” dediniz. Neden?

 Nedeni basit: Çünkü onları çok başarılı buldum. Kimler onlar? Kemal Köse, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Cumali Durmuş, İbrahim Artvinli, İsmail Kalkandelen, Osman Pepe, Halil Çalık, Alaettin Kurt ve Sefer Ekşi… Onlar bu kent için bakanlarla kavga eden, Kocaeli halkı için gerekirse kaybetmeyi göze alan milletvekilleriydi. Onlar elbette bir parti sıralarında oturdular… Ama onlar aynı zamanda tüm Kocaeli’nin milletvekili oldular. Böyle başarılı, önceliği Kocaeli ve Kocaeli halkı olan milletvekillerini ben neden örnek almayayım?

Sürekli sahadasınız. İlçe ilçe dolaşıyorsunuz. Saha nasıl?

Biz bir kamuoyu araştırmacı titizliği ile sahaya çıkıyoruz. Kimin elini sıksak, kiminle selamlaşsak ona partimizi anlatıp ondan destek istiyoruz. Ve sahadaki arkadaşlarımız bize oy verecek olanlarla alakalı bir oranlama yapıyorlar. Gördüğümüz tablo o kadar güzel ki… Her ilçede, her mahallede çok yüksek oranda destek alıyoruz. İnsanlar yemin ederek bize oy vereceklerini ifade ediyorlar. 14 Mayıs’ta herkes şunu görecek: İYİ Parti beklenilenden, ifade edilenlerden çok daha fazla oy alacak.

…………………

Hürriyet için çok çalıştım; Benim için gururdur

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Şanbaz Yıldız, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için çok çalıştığını söyledi

İttifakta çok farklı yapılar var. Bu noktada halkın tepkisi ne?

Güzel olan da bu ya! Türkiye cumhuriyet döneminde ilk kez CHP ve Milli Görüşün omuz omuz vermesiyle, koalisyon kurmasıyla toprak kazandı. Bugün Kıbrıs Türklü o koalisyon nedeniyle özgürce yaşıyor. Mavi Vatan doktrinimiz o harekat sayesinde hayata geçiyor. Bugün ittifak içindeki farklılıklarımız aynı zamanda bizim sinerjimizi oluşturuyor.

İttifakla alınmış bir de İzmit var.

Bana bugün her kesim “Çok çalışıyorsun” diyor. Aman İzmit Belediyesi seçimlerinde de Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet için en az bugün kadar çalıştım. Ve partimizle birlikte o çalışmamız öyle stratejikti ki, Hürriyet’in kazanmasında ne bir CHP’linin ne de Hürriyet ve ekibinin bizim çalışmamızı göz ardı ettiğini düşünüyorum. Sağ olsun hepsi hakkımız veriyor. Ben de bu yüzden İYİ Partililerin tamamından, CHP’lilerin ise her evden İYİ Parti’ye bir tane oy vermelerini istiyorum.

Son olarak neler söylemek istiyorsunuz?

AK Parti’nin yenilgisi yerel seçimlerle birlikte başladı. CHP ile yaptığımız ittifak Millet İttifakı’nın en büyük belediyeleri kazandırdı. Devam eden ve büyüyen ittifak bugün kazanmaya en yakın yapı. Türk halkının geldiğimiz nokta itibariyle bu umutlu zamanları sağlayan en önemli ismin Akşener olduğunun bilincinde olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Kocaeli halkına diyorum ki: Bir oy Kemal’e bir oy Meral’e. İYİ Parti’ye verecekleri her oyla daha güçlü bir Türkiye yaratacaklar. Bizleri meclise göndererek bu kentin hak ettiğini almasını sağlayacaklar. İYİ Parti Türkiye’nin sigortasıdır. Bizler ne kadar güçlü olursak, Türkiye de o kadar güçlü olur.

 

 

 

   

08 May 2023 - 15:30 -

Mahreç  Demokrat Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.