Hedefim vatanım için üretmek

Bünyamin Dal, şu sıralar İstanbul’da açtığı Vividenta Diş Kliniğini markalaştırma çabasında. O, her zaman olduğu gibi, “Vatansever, üretken insanların eceline geri sayımları aldıkları ilk nefesle başlar. Yine aynı şekilde vatanım ve milletim için mal, hizmet ya da bilgi üretmeye devam ederim” diyor

Kadir GENÇ-Röportaj yapmak benim değil, gazetemiz bünyesinde görev yapan arkadaşlarımızın işi. Fakat eski dostlarımızdan Bünyamin Dal’la yeni işyerinde bir araya gelip sohbet ederken “Kayıt cihazını açıp sana bazı sorular sorabilir miyim?” dedim.

O da “Hay hay” karşılığını verdi.

Gazeteci arkadaşlarımdan da söyleşiyi çözmeleri yönünde bir ricada bulundum.

İşte, Bünyamin Dal’la sohbetimiz…

Dr. Bünyamin Dal şu anda ne yapıyor?

16 yaşında başladığım ticari hayatıma devam ederek vatan millet borcumu mal, hizmet ve bilgi üreterek ödemeye devam ediyorum. Ölene kadar da, sağlığım elverdikçe böyle devam edecek. Şu anda ise Vividenta Diş Kliniğini markalaştırmaya çalışıyorum.

Hakkınızda olumlu-olumsuz birtakım yazılara, dedikodulara ne diyeceksiniz?

Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz. Göze çarpan, dikkat çekici başarılı işler yapıyorsanız övgüyle de iftirayla da eleştiriyle de karşılaşmanız muhtemeldir. Ama kamu vicdanı da devlet aklı da akılla, mantıkla ve kanıta dayalı işler. Dolayısı ile siz kendinizden eminseniz algı yaratmaya çalışanlara aldırmadan işinize bakarsınız.

Bünyamin Dal olarak ecelinizin yakın olduğunu öğrenseniz ve geri sayım başladı deseler, neler yaparsınız?

Vatansever, üretken insanların eceline geri sayımları aldıkları ilk nefesle başlar. Yine aynı şekilde vatanım ve milletim için mal, hizmet ya da bilgi üretmeye devam ederim.

Kocaeli’deki yerel gazeteciliği nasıl görüyorsunuz?

Her sektörde görülen dejenerasyon ve enflasyon medyada da varolduğunu son zamanlarda çok sık duyarolduk.1990’larda İzmir’den sonra en güçlü ikinci yerel gazetecilik İzmit’te idi. Ancak çok ciddi zemin ve itibar kaybettiği konuşuluyor. Toplumun tüm renklerini kucaklamayan, ideolojik karşıtlık üzerinden, reyting uğruna, negatif ve skandal haberciliğe artık toplumun itibar etmediğini bilimsel makalelerde okuyoruz ve görüyoruz. Artık bir haberin, bir yazının itibarı ne kadar okunduğu ile değil ne kadar etkili olduğu ile değerlendiriliyor.

Peki, yerel gazetecilik için ne önerirsiniz?

Aslında bu soruyu benden daha iyi bilenler cevaplamalı. Ama bir şeyler söylemem gerekirse, reyting uğruna bindikleri dalı kesmemeliler derim. Özellikle bir kısım medyanın şantaj, tehdit, iftira ve ima yoluyla kişi ya da kurumlara itibar suikastı yapmaya son vermeliler. Yazmayarak kazanma modasını derhal terketmeliler. Böyle reyting alıyorum diyerek olumsuz haber yapma alışkanlığından, toplumu motive eden, moral ve motivasyonunu yükselten habercilik yapmaya evrilmeliler. Bakın; medeni ülkelerde insanı dehşete düşüren olaylar, trafik kazaları, skandallar az da olsa olmuyor mu? Oluyor ancak bizdeki gibi ve miktarda asla yer verilmiyor. Bizim medyanın es geçtiği olumlu olaylara memlekette olan güzel şeylere daha çok yer veriliyor. O yüzden toplumun duygu durumu bizdeki gibi tahammülsüz, gergin ve psikolojisi bozuk değil.

Siz gazeteci olsanız nelere dikkat edersiniz?

Sosyoloji ve psikoloji biliminin rehberliğinde gazetecilik yapardım. Bakın 80’lerin Y kuşağının 90’ların Z kuşağının 2000’lerin milenyum kuşağının ki toplumun yaklaşık %45’ini oluşturan bu kuşakların ilgisi ve algısı çok farklı. Stratejik algı paradigmaları var. Sorguluyor, araştırıyor tersine empati kuruyor. Buna göre evrilmeyen değişime direnen hiçbir meslek sahibi gibi medya mensupları da başarılı olamayacak, şişirilmiş egolarına bezenmış sanrıları ile yok olup gidecekler. İnsan geçmişten ders çıkarmalı ve günceli de ıskalamamlı. Einstain’a atfedilen bir söz vardır: “İnsanlar her gün aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklerler, bu ne büyük aptallıktır’’ der. Mezarlıklar, değişime direnen kendini alternatifsiz, doğruların merkezi gibi görenlerle doludur. Tüm bunları dikkate alan pozitif gazetecilik yapardım. Milenyum kuşağını ve geleceği kucaklayanlar başarılı olacaktır. Eski tarzını terkedemeyen, değişemeyenler ise elmas kadar değerli olsalar bile, vitrine çıkamayan kaderleri ile tarihin tozlu rafları arasında ne kadar ünlü ve büyük olurlarsa olsunlar kaybolup gideceklerdir. İşte bu fikirler ışığında gazetecilik yapardım herhalde.

Sizce şu an Türk toplumunun neye ihtiyacı var?

Bu soruda aslında beni aşan bir cevap içeriğine sahip ancak, bilgimin ve aklımın yettiğince cevaplamaya çalışayım. Bu ülkenin çimentosu Atatürk’tür. En dindarından deistine, ateistine, en sağcısından en uç solcusuna herkesin onu çok iyi tanıması, anlaması ve Mustafa Kemal’in ilke ve düşüncelerini özellikle ekonomi modeli olan Solidarizmi çok iyi özümsemesi ve hayata geçirmesi lazım. Üretim ekonomisini daha da geliştirmemiz, ilerletmemiz lazım. Bilim rehberliğinde milli ve yerli eğitimi geliştirmeliyiz. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne canımız pahasına sahip çıkmalıyız. Millet-devlet bütünleşmesini önemseyip farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek tek yürek olmayı başarmalıyız. Bizi bölmeye, parçalamaya çalışan mihraklara asla fırsat vermemeliyiz.

Bünyamin Dal’ın yurtdışı planları var mı?

Benim yurtdışında ortağı olduğum bir hastanem var. Oturumum da var ama ben bu vatanda doğdum burada ölmek isterim. Bilgimi, tecrübemi, görgümü artırmak için çok sık yurtdışına gidiyorum fakat yaşamayı hiç düşünmedim.

İş dışında neler yapıyorsunuz?

Ben çok fazla hobileri olan biriyim. Dalış ve kayak yapmak, ata binmek, resim yapmak ve de bahçe işleriyle, toprakla uğraşmak beni çok mutlu ediyor. Güzel de yemek yaptığımı söyler dostlarım. Vaktimin büyük kısmını da kitap okumaya ayırırım ve günlük 5 saatlik uyku dışında hiç boş vaktim olmaz.

Başucu kitabım Nutuk

En son okuduğunuz kitaplar hangileri? Bizlere önerebileceğiniz ilk on kitap listesinde hangileri olur?

En son, Soner Yalçın’ın “Kara Kutu” adli kitabını beğenerek okudum. Önerebileceğim ilk on kitaba gelirsek benim de başucu kitaplarım dediklerim.1-Nutuk, 2-Charls Duhig’in “Alışkanlıkların Gücü”, 3-Adam Smith “Ulusların Zenginliği”, 4-Daron Acemoglu ve James Robinson un “Ulusların Düşüşü”, 5-Robert Green “İktidar”, 6-Fred R.ve Forest R.David “Strategic Manegement”, 7- Daniel Reid “Detoks”, 8-Ahmet Rasim “Osmanlı’da Batışın Üç Evresi”, 9-Prof. N. Harari “Sapiens” ve 10-Dan Brown “Başlangıç”.

İzmit’te klinik açmak

planlarımda yok

Şu an İstanbul’da oturuyorsunuz ve ne sıklıkta İzmit’e geliyorsunuz?

Kocaeli benim büyüdüğüm şehir, fırsat buldukça gelirim. Çok sevdiğim insanlar ve dostlarım var. Muhtemelen emekliliğimden sonraki hayatım İzmit’te geçecek.

Vividenta’nın bir şubesini İzmit’te açmayı düşünüyor musunuz?

Kocaeli’ndeki dostlardan ve hastalarımdan açmam konusunda çok telkinler alıyorum ancak şu an planlarımda yok. İleride neye karar veririz, bilmiyorum.

Birçok başarılı iş kurdunuz, devrettiniz. Girişimci biri olarak gençlere ne tavsiye edersiniz?

Evet, önderliğini yaparak devrettiklerimde de dahil ortaklarımla birlikte kurduğumuz işletmelerde bugün yaklaşık 2000 kişi çalışıyor. Bu benim en büyük gururum ve mutluluğum. Gençlere gelince, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasınlar. WHO’nun raporuna göre Google’daki sağlıkla ilgili bilgilerinbile yaklaşık %60’ı yanlış. Dolayısıyla kaynakçaya, bilime, kanıta dayalı bilgi edinsinler. Mutlaka ve mutlaka en az bir yabancı dili mükemmel öğrensinler. En azından bir mesleği çok iyi bilsinler. Diplomadan daha da önemlisi çok iyi bir network yapsınlar. Bilim rehberliğinde, iş fikirlerini ertelemeden eyleme geçirsinler. Başarısız denemelere ısrarla devam etmeden mükemmeli yakalayamazsın ve hedefi 12’den vuramazsın. Hayatı ıskalamadan hayallerini eyleme geçirmekten vazgeçmesinler.

Bünyamin Dal’ın siyasetle ilgili düşüncelerini sorsak?

Vatana hizmet sadece siyasetle olmaz. Günümüzde vatanperverlik ne kadar mal, hizmet ya da bilgi üretiyorsun, ne kadar katma değer yaratıyorsun onunla ölçülüyor. Bir çöpçü de, doktor da, sanayici de, siyasetçi de gazeteci de işini layıkıyla yaptığı ölçüde vatanperverdir. Vatanıma, milletime borcumu ticari hayatta üreterek, istihdam sağlayarak ödemeye çalışanlardanım. Siyasete birçok kez davet de aldım ama düşünmedim, düşünmüyorum da.

Son zamanlarda en çok neye vakit ayırıyorsunuz?

İki yılı aşkın bir süredir kitap çıkarma hayaliyle araştırma yapıyorum. İlgili kaynaklar okuyorum ve belirlediğim başlıklar altında yazıp duruyorum. İkinci olarak da üç evladım var onların ulusal bilince sahip vatansever donanımlı bireyler olmaları için her türlü eğitimleri ile ilgileniyorum.

Türk gençliği

kitap okumalı

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Özellikle Türk gençliğine kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını öneririm. Bakın şöyle bir şey söyleyeyim. Atatürk’ün kütüphanesine bakarsanız altını çizerek el yazısı ile not aldığı kitap sayısı 4 bin adet. Yaşadığı ömrü dikkate aldığınızda haftada 2 kitap ediyor. Savaştan yeni çıkmış ve yeni kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili daha doğru kararlar nasıl alabilirim, daha nasıl mükemmel imar ederim diye dünyada basılmış ekonomiyle, yönetimle, tarihle, sanatla, sosyal yaşamla ilgili ne kadar kıymetli eser varsa alıyor, savaş meydanında çadırında bile kitap okuyor. Mesela “Reconsturaction of Tokyo” kitabını bile okuduğunu görüyoruz. İşte Mustafa Kemal böyle olunuyor.

#

19 Kas 2019 - 21:22 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Özkan Alkan - Güzel bir röportaj olmuş. Özellikle günümüz gençliğinin verimliliği için hayata kendi bakışından da esinlenerek reçeteler sunmuş. Yüreğine sağlık. Bu ülkede Bünyamin Bey gibi üretken be çalışkan insanlara her geçen gün daha fazla ihtiyaç var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Kasım 21:22

Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi