Kadınların savunucusu: KADEM

KADEM'in Kocaeli temsilcisi Asuman Sert Erturan, hem ilimizde hem de ülke genelinde sorunlar yaşayan kadınların elinden tutuyor. Ancak Erturan, Kocaeli'nin kapsamlı bir kadın çalıştayına ihtiyacı olduğunu bunun için çalışacaklarını söyledi

Burçin SAĞLAM AYSU

Asuman Sert Erturan.

İzmit'in tanınan ve sevilen isimlerinden.

Yaklaşık 8 yıldır İzmit'te kadın, aile, engelli, yaşlı ve mülteci konularında çalıştı.

Şimdi ise KADEM Kocaeli Temsilcisi.

Kadınlar ve çocuklar adına güzel çalışmalara imza atan Asuman Sert Erturan, ilimizde KADEM çatısı altında temposunu artırdı.

Birçok kadının yanında yer alan sadece Kocaeli değil diğer şehirlerde de kadınların derdine çözüm üretmeye çalışan Sert, bizlere projelerinden söz etti.

Diyarbakır Anneleri'ni ziyaret eden ve orada iki farklı annenin hikayesinden etkilenen Sert, "Kadın kadına destek verirse büyük bir güç ortaya çıkar" dedi.

İlimizdeki kadınların yaşadıkları sorunları bizlerle paylaşan Sert, KADEM'in hem ilimizde hem de ülke genelindeki projelerinden söz etti.

Bize kendinizden söz edebilir misiniz?

Nisan 1977 İzmit doğumluyum. İzmit'in yerlisiyiz. Hep İzmit'teydim, okullarımı da İzmit'te okudum. Kocaeli Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır kamuda kadınlar adına çalışıyorum. bu bilgi, birikim ve tecrübe beni KADEM'in başına getirdi. KADEM benim de alanımda çalışmalar yaptığı için KADEM takip ettiğim bir dernekti. Güçlü ve ciddi çalışmalar yapan bir dernek. Uluslararası güzel çalışmalara imza atan bir dernek içerisinde olmaktan gurur duyuyorum. Kocaeli kurulduğu anından itibaren KADEM'in yönetiminde vardım daha sonra il temsilciliği görevini verdiler, çok mutlu oldum. Ben kadın alanında İzmit'i çalışırken şimdi KADEM ile birlikte ülkemi çalışıyorum.

KADEM hakkında bilgi verebilir misiniz?

KADEM Kadın ve Demokrasi Derneği; kadın haklarına insan hakları açısından bakılması gerektiğini düşünen, kadınların ulusal ve uluslararası platformlarda yer almasını sağlamak üzere siyasal, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkındırılması yönünde çalışmalar yürüten, kadın ve erkek arasındaki rol paylaşımının adil, hakkaniyetli ve dengeli bir şekilde gerçekleştirilmesi için toplumsal bilinç oluşturma faaliyetlerini yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Kadem Kocaeli Temsilciliği Merkezi İstanbul’da bulunan derneğin 47 temsilciliğinden bir tanesidir. 2017 yılında çalışmalarına başlamıştır. Bizler de onları ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Kocaeli'deki kadınlara yardımcı olan güler yüzlü bir ekip var. Kadınlar KADEM'in kapısını çalıyor.

KADEM kadınlar içine neler yapıyor?

KADEM en önemli olarak bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Biz kadınları eğitirsek toplumda güçlü olabiliriz. Çünkü kadın çocuğunu eğitiyor, eşini eğitiyor. Ve aslında kadın ailesinden yola çıkarak topluma ulaşıyor. Kadınlara yönelik sosyal haklara erişim eğitimleri, yasal haklar eğitimleri gibi eğitimler veriyoruz, saha çalışmaları yapıyoruz. Dernek içerisinde komisyonlarımız ve alt çalışma gruplarımız var. Özellikle hukuk komisyonumuz çok yoğun çalışıyor. Kadınlarımızın davalarını takip ediyoruz. Özellikle şiddet davalarında şiddeti uygulayanların en ağır cezayı alması adına mücadele veriyoruz. Hepimiz gönüllüyüz, işimizden vakit ayırarak çalışıyoruz. Herkes alanlarında donanımlı.

Kocaeli'deki kadınlar şanslı mı?

Kocaeli olarak çok şanslıyız. Sivil toplum kuruluşları açısında çok iyi durumdayız. STK-kamu ilişkileri açısından çok iyi durumdayız. Eğitim seviyesi, ekonomik ve kültürel düzey açısından da ilerdeyiz. Birçok sorunu çok daha kolay çözebiliyoruz ya da diğer illere göre birçok sorunu bu şehirde hiç yaşamıyoruz. Bizim de bölgemize özel sorunlarımız var. Özellikle göç. Göçle gelen sorunlar var. Özellikle kentlilik bilincinin oluşamayışı, kadınların yeni yaşamlarına uyum sağlayamaması, üretici yanını kaybetmesi, çevresinde kimseyi tanımadığı için eve kapanması gibi ilimizde göçten kaynaklı bu tür sorunlar yaşanıyor. Bu şehirde yolu olmadığı için okula gidemeyen bir kız çocuğu ya da okulu olmayan bir köy yok. Kocaeli'de belediyelerin açtıkları kurslarla kadınlar artık daha çok sosyal hayatın içinde. Devletin farklı kurumları kadınlara her alanda başta iş hayatı olmak üzere büyük destekler sağlıyor. Eğitim ve ekonomik alanda kadınlar ciddi desteklerle kendi işini kurabiliyor, el emeğini kazanca dönüştürebiliyor.

KADEM Kocaeli Temsilciliği, Diyarbakır annelerinin yanına gitmiş, onları dinlemiş ve destek vermişti.

Kadın olmanın sizce en gurur verici yanı nedir?

Kadınlar ve erkekler faklı yaradılışlara sahipler. Doğaları gereği farklılar. Kadının inceliği, zarafeti, ayrıntıları görebilmesi, şefkati, anaçlığı bunlar gurur duyulası yanlarımızdır. Anne değilim ama annelik duygusunu fazlasıyla yaşıyorum.

Hiç şiddete uğradınız mı?

Ben mizacım gereği yumuşak bir yapım var. Hemen fevri hareket etmiyorum olaylara sakince yaklaşıyorum. Bu tutum karşımdakini de sakinleştiriyor. Fiziksel şiddete hiç uğramadım ama sözlü şiddete bir kez uğradım. İş yerinde odamıza gelen yaşlı bir adam erkek muhatap arayıp bulamayınca kadınlarla iş bu kadar olur diye söylenerek gitmişti. Psikolojik şiddet ise her zaman her yerde var. Her alanda psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. Ama ne yazık ki şiddet fiziksel bir olaya dönüp görür olduğunda ona şiddet diyoruz. Fiziksel şiddet güçle de alakalı olduğu için yoğunlukla erkekten kadınlara yönelik oluyor. Bunu engellemek adına ciddi adımlar atıyoruz.

İş hayatında kadın olduğunuz için zorluklarla karşılaşıyor musunuz?

Kadınların iş hayatında yaşadığı sorunlara benim özelimde değil de genel bir açıdan cevap vermek istiyorum. Kadınlar en çok iş hayatında zorluk yaşıyor. Eşit şartlara sahip kadın ve erkeğe baktığımızda tercih edilen hep erkek oluyor. Çünkü kadın evlenebilir, çocuğu olabilir ya da doğum iznine çıkabilir. İş veren ne yazık ki bunlardan dolayı kadınları tercih etmiyor.

Asuman Sert Erturan, çalışmalarında eşi Faruk Erturan'ın desteğinin kendisi için büyük bir güç olduğunu ifade ederek, eşine teşekkür etti.

Kocaeli'de kadınlar için nasıl bir çalışma yapılmalı?

Kocaeli'de bir kadın çalıştayına ihtiyaç var. Uzmanların bir araya geldiği bir programda kadınlara dair her şeyin enine boyuna konuşulup çalışılması lazım. Her bölge ayrı ayrı değerlendirilmeli. İzmit'e baktığımızda bile genel bir proje üretemezsiniz. Gündoğdu Mahallesi'ne başka bir proje üretilmeli, Yahya Kaptan Mahallesi'ne daha başka.

KİMLİĞİNE BİZLE ULAŞTI

İzmit'te unutamadığınız bir anınız var mı?

İzmit Kadın Meclisi ile çalışırken Tüysüzler Mahallesi'ndeki bir yaşlı teyzenin kimliği yoktu. Bizler de ona kimlik çıkarmak için çalışma başlatmıştık. Ama araştırdığımızda gördük ki babasının da kimliği yokmuş. Kimlik çıkarmak adına aylarca uğraştık, çok emek verdik. Teyzenin yaşadığını kanıtlamamız için akrabalarına ulaştık, küs olanları buluşturduk. Bu süreçte çok uğraştık bazı testler için kaynak bulduk. En sonunda başardık ve 8 ay sonrasında Keriman teyzenin kimliğini çıkardık. Kimliği de doğum günü pastasıyla kutladık, çok güzeldi. Keriman teyzenin kimliğiyle yaptığı ilk şey ise doktora gitmek olmuştu. Başka bir porgramda ise bir etkinlik yapmış ve sinemaya gitmeyen kadınları sinemaya götürmüştük. Sinemada Özcan Deniz'in 'Evim Sensin' filmine gitmiştik. Sinema salonuna Özcan Deniz de gelmişti. Film başladığı sırada salona Özcan Deniz girdiğinde kadınlar çok şaşırmıştı. Kadınlar daha sonra duygularını bizlerle paylaşırken, iki kadın eşleri izin vermesine rağmen kayınvalidesi ve kayınbiraderleri izin vermedikleri için etkinliğe kaçarak gizlice geldiklerini söylemişti.

KADEM Kocaeli Temsilciliği'nde özel çocuklar için kupa boyama atölyeleri gerçekleştirildi.

ŞİDDETİ DEĞİL

İYİYİ GÖSTERMELİYİZ

Kadın cinayetleri…

Genel anlamda baktığımızda günümüzde şiddet arttı. Kadına, erkeğe, doğaya, hayvana… Şiddet arttı ve çok fazla görünür oldu. Her yerde her platformda şiddeti görüyoruz. Bir yerden sonra sanki bu şiddet doğalmış gibi kanıksıyoruz… Kendimce bu şiddetin daha görünür olmamasını düşünüyorum. Dizilerde eşine şiddet uygulayan erkekleri değil de eşine destek veren erkekleri görsek daha iyi olmaz mı? Çünkü çocuklar da bu dizileri izliyor ve oradan etkileniyor. Şiddetin hiçbir şekilde bahanesi olamaz. Aklını yetiremeyen insanlar şiddete başvururlar.

#

11 Kas 2019 - 11:43 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi