Taşdemir: Bu sabıkalı bir plan

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı ikinci oturumu bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 46 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık yaptı.

Çayırova Belediyesi Akse Mahallesi’nde yapılacak nazım imar planı değişikliğiyle ilgili CHP grubu şerh koydu. Büyükakın, “Buraya millet bahçesi lazım. Etrafa çok ciddi konut alanları yapılıyor. İmar konusunda en az problemli olan bizim meclisimiz” dedi. CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Geçen sene görüşünüzü söylediniz. Yargıdan geri döndü” şeklinde konuştu. Büyükakın, “Yargıdan dönmeyecek çözüm söylemiyorsunuz ki. Baktığınızda yeşil alan oluyor ama milletin içini rahatlatacak bir yeşil alan olmuyor. Biz bunu daha önce de tartıştık. Parkın yanında duble yol olmasın, hız yüksek olur park açısından risk olur diye tartıştık. Yeşil alan küçülsün ama yeşil alan da olsun olmuyor” ifadelerine yer verdi.

BAŞLI BAŞINA PROBLEMLİ BİR PLAN

Söz alan Taşdemir, “Bu plan başlı başına problemli bir plan. Yeşil alanı tartışmayı çok anlamlı bulmuyorum. Bu sabıkalı bir plan. Bu konuda İbrahim Bey ile mahkemelik oldum; sizinle de olabilirim. Bu sizin genel sekreter yardımcılığı döneminizde de iptal olmuştu. Vatandaşlar orada tekrar iptal etmiş. Çevre faktörlerle baktığınızda burası özel alan olarak yapılmış” dedi. Büyükakın ise, “Şu anda yaptığımız iyi bir şey düzeltme şansımız yok. Plan açısından tartışıyorum. Burada yapılan kusurlu bir şey değil ki; doğru bir şey yapıyoruz. Neyini reddettiğinizi anlamıyorum. Siz ne derseniz deyin burası böyle olmaya devam edecek. Şu anda Millet Bahçesi yapmak için imar planını bitirmeye çalışıyoruz. Madem ‘ayrıcalıklı alan’ diyorsunuz, öyle kabul edersek özel yere hizmet edecek alanı çıkartıp kamuya verecek plan yapıyoruz. Neyine hayır diyorsunuz? Mevcut imkanlar dahilinde iyi bir şey yapıyoruz. Para olduğu zaman, almamız mantıklı olduğu zaman alıyoruz. Yapılan güzel bir şey gelin buna ‘evet’ deyin. ” şeklinde cevap verdi.

MİLLET BAHÇESİ İLE BİR SORUNUMUZ YOK

Taşdemir, “Bizim Millet Bahçesi ile bir sorunumuz yok. Ayrıcalıklı plan olduğunu söylüyoruz. Biz eski haline getirdiğimizde ne sıkıntı olacak?” dedi. Mahkeme, yapılan plan düzenlemesini iptal etti. O zaman 100 sene öncesine dönelim. Öyle bir şey olabilir mi?” dedi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

- Demokrat Kocaeli, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/10386777/tasdemir-bu-sabikali-bir-plan