Çınar Halk Market açıldı!

Boran KAYALAR - İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde gerçekleştirilen, yerli üreticiye destek vererek doğal ve ekonomik ürünleri aracı olmadan vatandaşlara ulaştıracak Çınar Halk Market’te satışlar 3 Eylül 2021 tarihinde başlamıştı. Hayata geçirilen proje ile Çınar Halk Market ile üreticiler ürünlerini gerçek değerine satabilmesi ve aracıların yarattığı fiyat dengesizliğinin önüne geçilmesi hedefliyor. Belediye tarafından yapılan açıklamada Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi’nde yer alan Çınar Halk Market’in İzmit’te kooperatifçiliğin yaygınlaşmasına ön ayak olurken kente değer katacağı da belirtildi.

YOĞUN KATILIM

Çınar Halk Market bugün CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın katılımıyla açıldı. Ayrıca törene CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı Murat Öztürk, CHP ilçe başkanları, CHP eski il başkanları, İYİ Parti İzmit ilçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, KOTO Başkanı Necmi Bulut, meclis üyeleri ve İzmit halkı katılım sağladı.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “’Sosyal Belediyecilik diye bir şey vardı’ diye hatırlatan bir dönemi yaşıyoruz. İnsanlara yeniden sosyal belediyeciliğin ne demek olduğu hatırlattığımız için mutluyuz, gururluyuz. Bu yolda mücadelemize devam ediyoruz. 31 Mart’ta göreve geldiğimizde çok iyi biliyorduk ki halktan yana yeni bir düzen, sosyal belediyeciliği yeniden inşa etmenin zamanı gelmişti. İşte bu yüzden projelerimizi hayata geçirdik” dedi.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ

Projelerini anlatan Hürriyet, “Bütün çalışanlarımıza aynen devam ediyoruz. Çınar Halk Market yerel üreticiyi ve kooperatifleri teşvik eden, vatandaşı da doğal ürüne aracısız olarak buluşturacak bir yer. Yerli üretici yok pahasına değil gerçek değerinde satabilmesi sağlanacak. Niyetimiz İzmit esnafıyla rekabet etmek değil. Biz bu marketler sayesinde kooperatifçiliğin gelişmesi için elimizi taşın altına koyuyoruz. Dayanışma büyüsün istiyoruz. 200 farklı ürün bulunuyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla kentimizde yaşayan 365 bin kişi için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

KİMSEYİ AYIRMADAN HİZMET GÖTÜRÜYORUZ

Hürriyet son olarak, “Eşitlik, dayanışma ve üretim misyonunu sunma çözümü üretiyoruz ve üretmeye devam edeceğiz. Sosyal belediyecilik lütuf değil bizim asli görevimiz. Bizim çabamız kamu kaynakları ile kamunun kullanma çabasıdır. İsrafı ortadan kaldırma, liyakatı esas alma çabasıdır. Hiç kimseyi ayırmadan her kesime eşit hizmet götürme çabasıdır. İnsan yaşamanın her alanında halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ARTIK SOSYAL BELEDİYECİLİK VAR

Hürriyet’in ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’nin sanayi başkenti Kocaeli’de olmaktan onur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Türkiye’ye ranta teslim olduğu, insanların çalışmadan kazandığı, birilerin 3-5 maaş alırken kimilerinin ekmek götüremediği bir durum yaşıyoruz. Bu anlamda bu marketin açılması ve amaçları çok kıymetli ve değerlidir. Çünkü burada bu market açılırken Kocaeli’deki kadınlarımıza, çaresiz kalan, evine ekmek götüremeyen insanlarımıza üretim yaparken kendileri geçimini sağlayacak. Türkiye’nin her tarafında partimiz bu modeli uyguluyor. Bu konuda teşvik ediyoruz ve kooperatifteki insanlarımızın üretmiş olduğu şeylerin satışına da destek veriyoruz. Belediyecilik sadece yol yapmak, çok toplamak değildir. Artık sosyal belediyecilik var. Kocaeli’de uygulayıcı İzmit Belediye Başkanımızdır. Bu markette Kocaelili, İzmitli insanların ürettiklerini hep beraber alalım, yiyelim. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün evine gittik. Çocuklarınızın da görmesini isterim.

İZMİT’İ NASIL YÖNETİYORSAK TÜRKİYE’ Yİ ÖYLE YÖNETECEĞİZ

Ağbaba’nın ardından konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Ben göreve başladığımda Kocaeli’de 3 önemli milletvekili vardı. Dayanışmaları yüksek, çalışmaları birbirinden az olmayan 3 isim. Haydar Akar bugün TBMM’de meclis başkanvekili. Bir diğeri en üst karar organında olan PM Üyesi Tahsin Tarhan. Bir diğeri ise İzmit Belediyesi gibi bir belediyeyi çok zor şartlarda gelip önemli bir iktidarı kazanan, Türkiye’de nasıl yöneteceksiniz diyenlere göğsümüzü gere gere ‘İzmit’i nasıl yönetiyorsak Türkiye’yi de öyle yönetileceğiz’ dedirten Fatma Kaplan Hürriyet. Bu arkadaşlarımız Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında çok önemli görev alacaklar. Uyum içinde çalıştıkları il başkamız, İzmit’te siyaset yapan tüm yol arkadaşlarımız önümüzdeki dönemde çok daha kritik görevlerde, çok daha büyük mücadelede omuz omuza yol yürüyeceğiz; hep birlikte başaracağız” dedi.

HÜRRİYET GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR

İzmit’te açılan yerlerle ilgili Özel, “Ne yapmaya geldik dersek göğsümüz kabararak seçimden önce ne söz verdiysek onları birer birer yerine getiren belediye başkanlarımızın önemli eserlerinden birine tanıklık etmeye geldik. Genel başkan burada kreş açtı. Kreşler sadece çocukların eğitim aldıkları mekanlar değil aynı zamanda o çocukların anneleri sosyal hayatın içinde tutan, çalışma hayatının içinde tutan ve kadına hak ettiği yeri veren mekan. Akşener kadın girişimcilerle ilgili çok önemli bir eseri açmak için buraya geldiler. Bir yanda kooperatiflere destek veren bir yanda fiyat denetimine referans olan bir yanda temiz, güvenli tarım ürünlerinden güvenli ete, yumurtaya uygun fiyata vatandaşın ulaşmasını sağlayan örnek bir projenin açılışını yapmaya geldik. Gerçekten gurur duyuyoruz, takdir ve tebrik ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

İKTİDAR SÖZÜNÜ TUTMADI

Küçük esnafa sahip çıkma çağrısında bulunan Özel, “Bugün en büyük güçlüklerden birini çeken sosyal katmanlarından bir tanesi küçük esnaflar. Bu iktidar geldiğinde AVM’lerin şehrin dışına çıkarmayı vaat ediyordu; söz vermişlerdi. Bu sözü tutmadılar. Her türlü ürünü satan, esnafımızın canını okuyan bir takım şubeleriyle her tarafı sardılar. Bunlar İzmit’e vergi olarak gelmiyor. Parası sahibinin sahibine, yabancı olanların karı yurt dışına gidiyor. İzmitlilere sesleniyoruz: Lütfen küçük esnafınıza sahip çıkın. Alışverişi İzmit’in evlatlarından yapın. Vergiyi İzmit’te bırakın yatırımı da İzmit’e alın. Küçük esnafın canına yeten bu üç harflilerden, sermayeden İzmit’i korumaya hepinizi özellikle davet ediyoruz. Halk Market, sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden bir tanesidir. Buradan alacağınız her ürünün kadın kooperatiflerini desteklediğini, düşük gelir seviyesindeki bin vatandaşımıza katkı sağladığını da bilmenizi isteriz Fatma Kaplan Hürriyet’e, arkasında duran örgüte ve yöneticilerimize, verdiği oyla destek veren yarın Kocaeli Büyükşehir için Türkiye için her şeyin çok daha güzel olmasına katkı sağlayan siz değerli seçmenlerimize yürekten teşekkür ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

CUHHURİYET PARKI’NA YÜRÜYÜŞ

Katılımcılar İnönü Caddesi’nde bulunan Çınar Halk Market’ten Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında katılımcılar esnafa hayırlı işler dileklerini iletti. Bugün gerçekleştirilen Cumhuriyet Parkı çıkarmasının ardından bu hareket dikkat çekerken Özel ve Ağbaba ile bol bol fotoğraf çekildi.

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8349602/cinar-halk-market-acildi