Durmuş: Suçlamalar gerçeği yansıtmıyor

Esra KORKUSUZ -2018 yılında yapılan Kocaeli Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği seçimlerinde dönemin başkanı Mustafa Kurt ile mevcut başkan Kadir Durmuş aday olmuş, Kadir Durmuş Kurt’a 13 oyla fark atarak başkan seçilmişti. Seçimin ardından Kurt, seçimin yenilenmesi için itirazda bulunmuş, genel kurulun olağanüstü toplanması için yeterli imzayı topladıklarını açıklamıştı. Süreç hakkında bilgi veren Kurt, “Mahkeme lehimize karar vermesine rağmen genel kurul yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

KONGRENİN MALİYETİ 100 BİN TL

Konuyla ilgili açıklama yapan Kadir Durmuş ise şunları söyledi: “Yeni bir kongrenin maliyeti yaklaşık olarak 100 bin TL’nin üzerinde olacaktır. Olağan genel kurula 10 ay gibi kısa bir süre kalmış iken böyle bir maliyetin soyut gerekçeler ile sarf edilmesi bir kamu kurumu niteliğindeki Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne zarar verecektir. Talebin kamu yararı taşımadığı aşikardır. Şahsımın 3 buçuk yıldır başkan olduğu ve bu süreçte yılda 1 kez yapılması gereken başkanlar kurulunu hiç bir zaman yapmadığım belirtilmiş. Toplamda 3’ü başkanlar kurulu olmak üzere 5 defa oda başkanlarımız ile bir araya gelmiş bulunmaktayız. 13 Mayıs 2018 tarihinde göreve geldikten sonra; 18 Aralık 2018 tarihinde ilk başkanlar kurulumuzu, 22 Mayıs 2019 tarihinde ikinci başkanlar kurulumuzu ve son olarak da 18 Eylül 2020 tarihinde üçüncü başkanlar kurulumuzu gerçekleştirdik. Yani görüldüğü üzere bu söylemde de gerçeklik payı bulunmamaktadır.

CAN SUYU KREDİSİ TALEBİ

Başkanlık sürecinde yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Durmuş, “Ayrıca; sizin vasıtanızla buradan devlet büyüklerimize seslenmek istiyorum. 2008 Yılında Esnaf Ve Sanatkarlar için verilen can suyu kredisinin yeniden hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 2008 yılında esnafımıza 3 ay geri ödemesiz can suyu kredi desteği verilmişti. Esnafın pandeminin yaralarını sarması, biriken borçlarını ödemesi, yeniden ayağa kalkması için sıfır faizli, en az 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli kredi imkanı tanınmalı. Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan veya ara verilen esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Bu sayede esnaf ve sanatkar can suyu kredileri ile finansal ihtiyaçlarını karşılayıp, atak yapacak ve ekonominin canlanmasında etkili rol oynayacaktır” dedi

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8353963/durmus-suclamalar-gercegi-yansitmiyor