Kocaeli’deki hastanelerin akıbetleri ne olacak?

Mevlüt Soysal
Mevlüt Soysal

MUHTARLARIN CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’ya yaptıkları ziyaretle alakalı haberin son spotu ilginç:

“Muhtarların ilettiği bir diğer konu ise yapımı devam eden Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü'ne; İzmit Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin tamamen, Kocaeli Devlet Hastanesi, İzmit Seka Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kısmen taşınma planı oldu. Sağlık kampüsüne hastanelerin taşınmasını istemediklerini, ulaşım ve lokasyon konusunda vatandaşların büyük zorluk yaşayacaklarını ifade eden muhtarlar konuyla ilgili destek istedi.”

***

Muhtarların haklılığı ya da haksızlığı tartışılabilir…

Nitekim Şehir Hastanesi güzergahındaki yeni yollar, yapılacak tramvay, “uzak” dediğimiz yolları kısaltacaktır.

Öte yandan Kocaeli artık bir metropol… Hiçbir metropolde yürüme mesafesinde tam teşekküllü hastaneler olamaz.

Dolayısıyla ben, Şehir Hastanesi hizmete geçtikten sonra diğer hastanelerin akıbetlerinin ne olacağını merak ediyorum; hepsi bu… “Hepsi aynı şekilde devam etsin” diyen tarafta değilim…

Çünkü Şehir Hastanesi için yüzlerce doktora ihtiyaç olacak; binlerce sağlıkçı orada çalışacak… Elbette ki bu kadroların bir bölümü, Kocaeli’deki diğer hastanelerden alınacak.

***

Fakat buradaki büyük sorun şu:

Yılsonunda inşaat bitecek…

Önümüzdeki yılın ilk aylarında dev kompleksin açılışı yapılacak…

Ve fakat hala, diğer hastanelerin akıbetlerinin ne olacağını bilmiyoruz.

Şu soruyu sormakta haklı değil miyiz:

Kocaeli, kervanın yolda düzüldüğü bir kent mi? Kompleksin açılmasına kısacık bir zamanın kalmasına rağmen diğer hastanelerin akıbetlerinin ne olacağının hala belirsiz olması, bir eksiklik değil mi?

***

İki hafta Özgür Kocaeli’de çıkan bir haber şöyleydi:

“Şehir Hastanesi’nin 2022 yılında açılması ile birlikte taşınacak olan hastaneler ve bu hastanelerin yerine gelecek yeni hizmetler de belli olması bekleniyor. Taşınması kesinleşen SEKA Devlet Hastanesi’nin Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi; Kocaeli Devlet’in ise Palyatif Bakım Merkezi olması planlanıyor.”

***

Yine geçtiğimiz haftalarda ziyaretimize gelen AK Parti İl Başkanı Mehmet Elibeş’e, diğer hastanelerin akıbetlerinin ne olacağını sormuştum. Ellibeş, şu karşılığı vermişti:

“Tüm sağlık kuruluşları sağlık kuruluşu olmaya devam edecek. Tabii ki bazı hastanelerle alakalı değişiklikler yapılabilir. Biri palyatif bakım merkezi bir başkası diş hastanesi olabilir. Bununla alakalı görüşmeler devam ediyor. Halkımız memnun olacaktır.”

***

Konuyla ilgili aylar önce konuştuğum, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın ifadeleri ise şu şekildeydi:

“Şehir Hastanesi’nin kurulma süreci benim Sanayi Bakanlığı dönemime denk geliyor. O dönem oturduk ve arkadaşlarla bir planlama yaptık. Her şeyi çok detaylı konuştuk. Şehir Hastanesi açıldığında, sadece Seka Devlet Hastanesi’nin diş hastanesine dönüşmesine karar verildi. Onun dışında başka bir hastane kapatılmayacak. Planlama şu şekilde. Biz Kocaeli Devlet Hastanesi’ni sıfırdan yıkıp yeniden yaptık. Derince Devlet Hastanesi’nin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürdük. O hastaneye çok ciddi yatırımlar yapıldı. Arazisi genişletildi. Dolayısıyla Şehir Hastanesi devreye girdiğinde bizim o günkü mutabakatımıza göre sadece Seka Devlet diş hastanesine dönüşecek. Onun dışında hiçbir hastane kapatılmayacak. Söz konusu bile değil. Bu düşünülse bile karşı çıkarız. Çünkü hastaneler çok ciddi bir nüfusa hitap ediyor.”

***

Gördüğümüz şu;

Hastaneler kapatılmayacak, sadece dönüştürülecek…

Fakat her ne olursa olsun, konu ile ilgili kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapılmalıdır.

AK Partili milletvekilleri meydanı o kadar boş bırakıyor ki, hastanelerle alakalı dedikodular almış başını gidiyor.

………………….

Güneş’in kanalı

CHP eski genel başkan yardımcılarından Prof. Dr. Hurşit Güneş, Türkiye’nin önemli ekonomi profesörlerinden…

Bu alanda yaptığı konuşmalarıyla kendini dinleten Kandıralı Prof. Dr. Güneş, geçtiğimiz günlerde bir youtube kanalı kurdu.

Güneş bu kanalda ekonomi ile ilgili gelişmeleri yorumluyor.

Özellikle ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde süreçle alakalı içi dolu yorumlar yapan Prof. Dr. Güneş’in kanalına abone olmanız öneririm.

Ben keyifle dinliyorum.

- Demokrat Kocaeli, Mevlüt Soysal tarafından kaleme alındı
https://demokratkocaeli.com/makale/8354024/mevlut-soysal/kocaelideki-hastanelerin-akibetleri-ne-olacak