Çınar Market'ten memnun kaldılar

CANDAR TÜMEĞ- Sosyal belediyecilik anlayışıyla halkın sağlıklı ürünleri uygun koşullarda almasını ve üreticilerin de ürünlerini doğrudan halka ulaştırmasını sağlayan İzmit Belediyesi, bu amaç doğrultusunda halka daha uygun fiyatta ürün temin etmeye çalışıyor. Biz de, Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi’nde açılan Çınar Halk Market’in fiyatlarını kontrol ederek halkın görüşlerini aldık.

200 ÇEŞİT DOĞAL ÜRÜN

Yerel üreticiyi, kooperatifleri üretime teşvik etmek, vatandaşın ise doğal ürünlere uygun fiyata ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği İzmit Belediyesi Çınar Halk Market’in yaklaşık 200 çeşit doğal ürünün, çoğunluğu kadınların olmak üzere 20’nin üzerinde kooperatif üzerinden tedarik ediliyor. İlk olarak görüşlerini aldığımız mağaza müdürü Savaş Şengeç halkın ilgisinden memnun kaldıklarını diğer marketlere göre; et, yumurta, peynir gibi ürünlerin daha uygun olduğunu belirtti. Şengeç, “Kocaeli olmak üzere başka illerden kooperatif ürünlerimiz var, amacımız yerel kooperatiflerin büyümesini sağlamak. Ürünlerimiz doğal, katkısız; ev yapımı tarhanalarımız, katkısız salçalarımız var” dedi.

FİYAT ANALİZİ

Kahvaltılık ürünler; 1 kg siyah zeytin 23 TL, 26.50 TL, 41 TL arasında ürün çeşitliliği var. 1 kg peynir 49 TL, 1 kg tereyağ 65 TL, 500 gr tahin 16 TL, 1 kg pekmez 21 TLolurken et fiyatları ise şöyle; 1 kg kıyma 58 TL, 1 kg kuşbaşı 63 TL, 1 kg sucuk 65 TL. 1 kg pirinç 12 TL, 1 kg zeytinyağ ise 45 TL olarak belirlenmiş.

FİYATLAR UYGUN

Müşterilerin fiyat konusunda memnun kalıp kalmadıklarını sorduğumuz Necla Vardal ve Nazan Bıçakçı’nın görüşleri şöyle: “İlk defa geliyoruz, belediyecilik anlayışına göre güzel bir proje fiyatlar şimdilik uygun görünüyor.” Başka bir müşteri Canan Eren, “Ben çok beğendim, diğer marketlere göre fiyat farkı elbette var, belediyelerin böyle güzel hizmetlere devam etmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇ BEŞ KURUŞ FARK VAR

Osman Akkaş adlı müşteri ise ürünlerin doğal ve lezzetli olduğunu fakat fiyatların diğer marketlere göre değişkenlik göstermediğini açıklayarak, “Fiyatlarda pek bir fark yok doğrusu, her yerde olduğu gibi her şey çok pahalı” dedi. Mustafa Cansever ise şunları söyledi: “Güzel bir hizmet tabi ama fiyatlarda üç beş kuruş fark var, daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isteriz.”

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8362031/cinar-marketten-memnun-kaldilar