Öğrencilerin talepleri var!

CANDAR TÜMEĞ- Yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber ülke gündemine konu olan barınma ve yurt sorununa tepkiler gerek sosyal medyadan gerekse birçok şehirde yurtların yetersizliğine ve kira artışlarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Ev yok, yurt da yok. Peki bu öğrenciler nerede barınacaklar, sokakta yatak atıp üzerinde uyuyarak tepki gösteren mi deseniz, yoksa parklarda sesini duyurmaya çalışanlar mı deseniz birçok genç devletten barınma talebinde bulunuyor. Haksız da değiller doğrusu biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne tabiyiz.

TEMEL İHTİYAÇ: BARINMA

İsterseniz öncelikle İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 25. Maddesi’ni açıklayalım: “Herkesin gerek kendisi, gerek ailesi için yiyecek, giyecek, konut, sağlıksal bakım, gerekli toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine; işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılıkta ya da geçim olanaklarından kendi iradesi dışında yoksul kaldığı başka durumlarda, güvenliğe hakkı vardır” şeklindedir. BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi'nin 11. maddesi ise “Bu Sözleşmeye taraf devletler herkesin, yeterli beslenme, giyim ve konut da dahil olmak üzere kendisi ve ailesi için yeterli bir yaşam düzeyine sahip olma ve yaşam koşullarını sürekli geliştirme hakkına sahip olduğunu kabul ederler” demektedir. Bu şu demek oluyor herkesin barınma hakkı vardır!

YURT SAYILARI

Türkiye’de özel ve vakıf yurtlarının toplam sayısı 4 bin 500. Bu sayı, pandemi öncesinde 6 binmiş ama ekonomik sebeplerle yurtların yüzde 25’i kapanmış. Bakanlık veri paylaşmadığı için kapanan bu yurtların kaçının özel kaçının vakıf yurdu olduğu bilinmiyor. Toplam 793 devlet yurdu var ve toplam kapasitesi de 793 bin. Özel ve vakıf yurtlarının sayısı da 50 ile 3 bin arasında ve kontenjanların yüzde 80’i dolu. İhtiyaç varken niçin bugüne kadar yurt inşa edilmedi bunu planlamasına niçin bu kadar geç kalındı. Sadece soru sorabiliyoruz çünkü cevabı ne yazık ki biz de değil.

ÇARE; SOSYAL MEDYA

Tek çare sosyal medya mecraları gibi görünse de öğrenciler birkaç şehirde protestolar yapmakta bazı siyasiler ise onları yalnız bırakmıyor. Örneğin geçenlerde ilimizde, Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı, Cumhuriyet Parkı’nda eylem yapan ve “Sokakta kaldık, barınmak istiyoruz” diyen öğrencileri yalnız bırakmadı. Eylemin ikinci gününde ise İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürü öğrencilerin taleplerini dinledi. Ayrıca ülke genelinde mağdur öğrencilerin bir araya geldiği sosyal ağlar oluşturuldu. Onlardan biri de Twitter. Twitter üzerinde açılan ‘Barınamıyoruz Hareketi’ adlı sayfada, “Yurtta, apartta, evde; kiraları düşür, öğrenciyi destekle! Sen de barınma sorunları yaşıyorsan katılmak için formu doldur” kampanyası başlatıldı.

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8364932/ogrencilerin-talepleri-var