Temiz Marmara için gece gündüz çalışacağız

Esra KORKUSUZ

Bilim ve Teknik Kurulu’nun ilk toplantısı öncesi müsilajla mücadele çalışmaları hakkında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyüakın, “Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulumuza çalışmalarında başarılar diliyorum. Hep birlikte gece gündüz çalışarak Marmara Denizimizi temizleyeceğiz” dedi.

MARMARA Denizi'ndeki müsilajla mücadele için kurulan Bilim ve Teknik Kurulu’nun ilk toplantısı dün TÜBİTAK MAM’da gerçekleşti. 21 bilim insanından oluşan kurulun toplantısından önce Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ortak açıklama yaptı.

MARMARA DENİZİMİZİ TEMİZLEYECEĞİZ

Toplantı öncesi açıklama yapan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Eylem planımızın ilk maddesi Bilim ve Teknik Kurulu’nun kurulması kararı alındı. Bilim ve Teknik Kurulu yaptığı çalışmalarla Koordinasyon Kurulu’nu bilgilendirerek raporla yapılacak. Marmara Belediyeler Birliği beklentilerini açıklayarak, burada sunarak toplantıdan ayrılacağım. Kurulun başkanlığını TÜBİTAK Başkanımız yürütecek. Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulumuza çalışmalarında başarılar diliyorum. Hep birlikte gece gündüz çalışarak Marmara Denizimizi temizleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ACİLİYETİN FARKINDAYIZ

Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise şunları söyledi: “Bilim ışığında gerçekçi bir yol haritası çıkarmak için çalışacağız. Ön raporu iki hafta içinde çıkaracağız. 11 farklı grupta 21 bilim insanı olarak çalışmaya başlayacağız. Konunun öneminin ve aciliyetinin farkındayız. Aynı zamanda bilim temelli bir yaklaşımla görüş ve çözüm önerilerini buluşturmaya çalışacağız. Grubumuzda farklı disiplinlerden bilim insanlarımız var. Bu çalışmaları yaparken bu konuda fikri olan araştırmacılardan da katkı alacağız. Karmaşık görünen süreci ortak çabayla çözeceğiz. Arıtma süreçlerinde bizi zorlayan koşullar olacak. Ama bilimsel temelle bunu halledeceğiz. Bu çalışmaların ülkemizin diğer denizlerine ve iklim değişikliklerine de katkı vermesini planlıyoruz.”

- Demokrat Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8369295/temiz-marmara-icin-gece-gunduz-calisacagiz