Her sezon başka bir takım mı kuracağız?

Ayhan Arı
Ayhan Arı

Yeni sezon hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdüren Kocaelispor yönetim kurulu iç ve dış transferlerde anlaşma sağladığı futbolcular ile herkesi düşündürmeye devam ediyor

İç transferde anlaşma sağladığı Taha Batuhan Yayıkcı, Mesut Özdemir ve Bahattin Köse ile orta yol bulundu. Fakat takımın iskeletinin bozulmaması gerekirdi. Takımda iskelet kalmadı. Sözleşmeleri devam eden Dilaver Güçlü, Yılmaz Özeren, Musa Nizam ve Yiğitali Bayrak takıma yapılan bu takviyelerle oyuna sonradan girmesi beklenen oyuncular olur. Genç kaleciler İsmet Yumakoğulları ve Doğukan Kaya yapılan bu takviyeler ile zor şans bulur.

Kocaelispor’un geçen sezon şampiyon olmasında en büyük pay sahibi olan Bayram Olgun, kişiliği ile futbolu ile en öne çıkan isimlerden biriydi. Fakat kendisinin isteği yeşil siyahlı yönetim kurulu tarafından kabul edilmedi. Gerçek şu ki, takımda en çok hakkı olan futbolculardan biridir. Öfkeyle bir yanlış yapmıştır. Doğrudur. Affedilmesi ve bu sezonki şampiyonluk kadrosunda yer almasını isterim. Büyüklük Kocaelispor yönetiminde kalmalıdır.

Kocaelispor’un alt yapısında A takım kadrosuna dahil olan Mervan Yusuf Yiğit, Furkan Gedik, Yiğit Canguru, Berat Kartal, Eren Türkkal ve İsa Nalbant gelecek için büyük umut veren futbolcular. Hedefi Süper Lig olan Kocaelispor’da bu futbolcuların şans bulması oldukça zor görülüyor. Gelecek için umut veren bu genç futbolculara nasıl bir önem verileceği de beni meraklandırıyor. Yaş kontenjanından dolayı mı takımda tutulacaklar acaba?

Gelelim yapılan transferlere… Abdoulaye Cisse, Mevlüt Çelik, İlyas Kubilay Yavuz, Atila Turan, Dino Ndlovu, Michael Pereira ve son olarak Portekizli savunma oyuncusu 28 yaşındaki Türk statüsünde oynayacak Diogo Alexis Rodrigues Coelho Özçakmak ile anlaşma sağlandı. Bu futbolcularla sadece bu sezonluk anlaşma mı sağlandı. Yoksa Süper Lig’de de bu futbolculardan faydalanacak mıyız? Eğer yapılan bu transferler bir üst ligde bizim işimize yaramayacaksa neden daha iyi transferler yapılmıyor.

Bu yapılan transferlerin içinde benim fikrime göre bir veya iki futbolcu Süper Lig kadrosunda yer alabilir, diğer futbolcular Süper Lig için yeterli olamaz diye düşünüyorum. Örneğin şampiyon olarak Süper Lig’de çıktığımızda tekrardan yeni bir kadro, yeni bir takım mı kurulacak? Neden iki yıllık bir kadro kurulmuyor. Şuan yapılan dış transferlerde yaş ortalaması yüksek değil mi?

Artık ligler eskisi gibi değil. Her geçen gün yenilenen starejiler kondisyona ve kuvvete dayalı bir mücadele şeklinde günümüz futbol ilerliyor. Türkiye’de tam tersi her zaman düşündüğümüz tek şey tecrübeli futbolcular ile başarıyı yakalamak. Sonra tekrar bir başka takım kurarak, gelecek yılın kadrosunu oluşturmak. Bu gibi yanlışlıklardan kurtulmadığımız süre içinde Türkiye’de futbol ilerlemez. Artık genç ve gelecek için umut veren futbolcular için mücadele vermeliyiz.

- Demokrat Kocaeli, Ayhan Arı tarafından kaleme alındı
https://demokratkocaeli.com/makale/8376808/ayhan-ari/her-sezon-baska-bir-takim-mi-kuracagiz