Uğraş Çiftçi: Çocukların korunması için hazırız

İzmit Rotary Kulübü Başkanı Uğraş Çiftçi, mülteci hareketlenmesiyle birlikte çocuk felcinin yeniden yayılmasına tehlikeli bir zemin oluştuğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Çiftçi, “Son günlerde Afganistan'dan başta Türkiye olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine doğru başlayan mülteci hareketlenmesi, 'Çocuk Felci'nin yeniden yayılması için tehlikeli bir zemin yaratmaktadır. Bu konuda devletimizin ilgili birimlerinin gereken tedbirleri alması, toplumumuzun bilinçli ve duyarlı olması acil bir öncelik haline gelmiştir. İzmit Rotary Kulübü, başlatılacak önleyici seferberlikte; gerek mülteci çocuklarının gerekse ülkemiz çocuklarının korunması noktasında, devletimizin ve halkımızın yanında olmaya hazırdır.

2 MİLYAR ÇOCUK AŞILANDI

Çocuk Felci (POLIO), yüksek bulaşıcı özelliği olan ve çocuklarımızın sinir sistemini geri dönüşsüz bir şekilde tahrip ederek ömür boyu yatağa mahkum eden amansız bir hastalıktır. Uluslararası ROTARY; bu hastalıkla mücadeleye 1979 yılında Filipinler'de 6 milyon çocuğu aşılayarak başlamıştır. 1980'li yılların ortalarında toplam 125 ülkede 350 bin çocuk felci vakası varken; Uluslararası ROTARY öncülüğünde yürütülen kararlı mücadelenin sonucunda, bugüne kadar yaklaşık 4 milyar dolar kaynak kullanılarak 2 milyara yakın çocuk aşılanmış; bu sayede hastalığın etki alanı Afganistan ve Pakistan haricinde yok edilebilmiştir.

MÜLTECİ HAREKETLENMESİ

Son günlerde Afganistan'dan başta Türkiye olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine doğru başlayan mülteci hareketlenmesi, 'Çocuk Felci'nin yeniden yayılması için tehlikeli bir zemin yaratmaktadır. Bu konuda devletimizin ilgili birimlerinin gereken tedbirleri alması, toplumumuzun bilinçli ve duyarlı olması acil bir öncelik haline gelmiştir. İzmit Rotary Kulübü, başlatılacak önleyici seferberlikte; gerek mülteci çocuklarının gerekse ülkemiz çocuklarının korunması noktasında, devletimizin ve halkımızın yanında olmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/8380357/ugras-ciftci-cocuklarin-korunmasi-icin-haziriz