Adamsın Rıdvan!

Ali Gündoğdu
Ali Gündoğdu

Gazetecilik mesleğine aralıksız 35 yılımı verdim.

Bugün gazetecilik yapanlar, yaptığını zannedenler, üç beş gün şurada burada takılıp bu meslekte bir türlü dikiş tutturamadığı halde hala bu meslek kisvesi altında hala caka satanlar, hiçbir zaman muhatabım olmadı.

Gelirleri başka yerlerden olup da boyunlarından nal gibi sarı renkli, üzerinde kırmızıyla basın yazan kartları çıkarmayanlardan tutun da, basın toplantılarında, yemeklerde en ön sıraya kurulmuş tipleri de hiç dikkate almadım.

Bu tiplerin büyük çoğunluğu ‘Spor’ ile uğraşır.

Çünkü kolay bir mecradır.

Ne yazarsan gider!

90 dakikalık bir maçı dilediğin gibi yorumlarsın. Sporcuya, teknik adama akıl verirsin, hakaret edersin, ti’ye alırsın… Serbest!

Geçtiğimiz günlerde spor basınında çok önemli bir iddia ortaya atıldı.

Spor basınının referans gazetesi kabul edilen Fanatik Gazetesi yazarı Orhan Yıldırım, TRT ile anlaşan Rıdvan Dilmen'in yıllık 8,5 milyon TL, aylık ise 710 bin TL ücret aldığını iddia etti.

Sporda ve siyasette geniş yankı uyandıran bu haberin üzerine HKP avukatları tarafından Başsavcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Dilekçede, TRT’nin halkın vergileriyle kurulduğuna ve vergilerle yayın faaliyetlerini sürdürdüğüne vurgu yapılarak bir kamu kurumu olduğuna dikkat çekildi.

Bu haberi ilk okuduğumda pek inanmamıştım.

Çünkü spor basınına karşı önyargılıyım.

Bir de, seversiniz sevmezsiniz Rıdvan Dilmen’e bu para verilir mi, verilmişse Rıdvan Dilmen almış mı?

Tam kestiremedim.

Rıdvan Dilmen yaşıtımdır. Onu koyu bir Galatasaraylı olsam da Fenerbahçe formasıyla çıktığı maçlarını hep hayranlıkla izlemişimdir. ‘Şeytan Rıdvan’ her maçında döktürürdü.

Şimdi tüm eski futbolcular gibi spor yorumcusu oldu.

Ve, TRT’den astronomik bir para aldığı ileri sürüldü.

Neyse ki, Rıdvan olaya açıklık getirdi.

Rıdvan Dilmen, TRT'den para almadığını bir kez daha tekrarladı. Ünlü yorumcu, %100 Futbol programı karşılığında TRT'ye yıllık maliyetinin 12 milyon TL olduğu iddialarına canlı yayında yanıt verdi.

Halk TV’de Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü yaptığı Sözüm Var programında konuşan Rıdvan Dilmen, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunan HKP MYK üyesi Avukat Doğan Erkan’ın sorularını da cevapladı.

Dilmen burada, “TRT bana aylık 60 bin TL'lik teklif yaptı ama ben kabul etmedim” diyerek yine çok konuşulacak bir açıklama yaptı. Ünlü futbol adamı şunları söyledi:

“Hayatımda TRT ile hiç iş yapmadım. Geçmişte de şimdi de ücret almadım. Hatta 'Parasız olmaz' dediler. 60 bin TL teklif ettiler ama kabul etmedim. Ben mutluyum TRT Spor’da. Futbolu da seven bir insanım. 'Zaten başka mecralarda para kazanacağım' dedim. TRT ile bir sözleşmem de yok.”

Erbatur Ergenekon'un moderatörlüğünü yaptığı, Rıdvan Dilmen'in ise yorumculuk görevini üstlendiği %100 Futbol, Süper Lig maçlarının devre arası ve sonrası TRT Spor'da ekranlara geliyor. Dilmen aynı programı uzun yıllar boyunca NTV'de yapmış ve geçen sezon bu kanaldan ayrılmıştı.

Rıdvan Dilmen gözümde bir kez daha büyümüş oldu.

Son zamanların moda tabiriyle:

Adamsın Rıdvan!

- Demokrat Kocaeli, Ali Gündoğdu tarafından kaleme alındı
https://demokratkocaeli.com/makale/8409819/ali-gundogdu/adamsin-ridvan