Derbent’e tren ne zaman gelecek?

TARİHİ Derbent Tren İstasyonu, 2014 yılında YHT çalışmaları sebebiyle kapatılmış ve hizmet verememişti. Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin tamamlanmasının ardından tekrar faaliyete geçen istasyon bu sefer 2019 yılında Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Köseköy- Pamukova arasında yapımı devam eden sinyalizasyon projesi kapsamında 16 günlüğüne kapatılmış fakat açılışı bir türlü yapılamamıştı.

OYUNCAK HIZLI TREN SÜRDÜLER

İYİ Parti Kartepe İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Mutlu Sarı ve yönetimi, hala açılamayan Tarihi Derbent Tren İstasyonu’nun bulunduğu Derbent Ahmet Lütfü Arat Bulvarı üzerindeki tren garı binası önünde bir protesto yaptı. İYİ Partili gençler, ellerinde üzerinde büfe, kantin ve WC figürlerinin bulunduğu dövizleri tutarak önce poz verdi, ardından bir türlü gerçeğinin gelmediği gar önünde oyuncak hızlı tren sürdüler.

TREN SORUNU ORTADAN KALKSIN

İYİ Parti Gençlik Kolları Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Mutlu Sarı ilk olarak daha önce defalarca gündeme gelen Tarihi Derbent Tren İstasyonu’nun faaliyete geçmesi için mücadele eden TBMM Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve Derbent Mahalle Muhtarı Erdal Baş’a teşekkür etti. Ardından genelde ve yerelde iktidar olan AK Parti’nin mahalle başkanından milletvekiline kadar tüm siyasetçilerine, ‘Artık Derbent Tren İstasyonu ile ilgili somut çözüm istiyoruz” çağrısında bulundu.

İSTASYONU AÇMADI

İYİ Parti Gençlik Kolları Kartepe İlçe Başkanı Mustafa Mutlu Sarı, “İstanbul-Adapazarı banliyö trenleri Derbent İstasyonu’nda duruyordu. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle 2014 yılında Derbent İstasyonu’nu kapattı. Süre tamamlandı ve YHT seferleri başladı. Ancak Demiryolları 2 Mayıs 2019 tarihinde bu sefer de Köseköy-Pamukova arasında yapacağı sinyalizasyon projesini bahane göstererek istasyonu açmadı” diye konuştu.

İZMİT MERKEZE GİTMEK ZORUNDASINIZ

Sözlerine devam eden Sarı, “Treni B. Derbent'in kalbinden söktüler yine ses çıkarmadı. Treni alıp yerine tıklım tıklım, rahatsız Hat 200 araçlarını verdiler, ona da ses çıkarmadı kabul ettiler. Sonra o Hat 200'ü de ellerinden aldılar, şimdi ise Hat 200'e binebilmek için köyden bir ring aracıyla İzmit merkeze gitmek zorundasınız. Eskiden B. Derbent'in merkezindeki Tren İstasyon'undan Adapazarı ekspresine biner Haydarpaşa'ya kadar ucuz seyahat edebilirdin. Özetle Cumhuriyetin bir köyünden bir tren geçerdi ve o seni Cumhuriyet'in başka bir yerine, kalbine götürürdü” ifadelerini kullandı.

- Demokrat Kocaeli, Kent bölümünde yayınlandı
https://demokratkocaeli.com/haber/9110695/derbente-tren-ne-zaman-gelecek